Search
Language

Home

Home

Candidates for the 2022 Election Cycle

The 2022 Primary Election will be held on August 23rd, 2022.
The 2022 General Election will be held on November 8th, 2022.

Web sites listed below are not associated with the Brevard County Supervisor of Elections Office. The Elections Office is not responsible for the content of these sites. Any officially announced or qualified candidate for elective office in Brevard County may submit a campaign web site for listing here by e-mailing us at Candidate@VoteBrevard.gov.

Unless specified, all contests are Vote for One.

 

Federal Statewide
United States Senator
United States Representative
Governor
Attorney General
Chief Financial Officer
Commissioner of Agriculture
Legislative County
State Senator
State Representative
County Commission, District 2
County Commission, District 4
School Board, District 1
School Board, District 2
School Board, District 5
Canaveral Port Authority, District 1
Canaveral Port Authority, District 3
Canaveral Port Authority, District 5
Soil and Water Conservation District
Judicial Municipal
Supreme Court Justice
District Court of Appeal
Circuit Court Judges
County Court Judges
Cape Canaveral
Cocoa
Cocoa Beach
Grant-Valkaria
Indialantic
Indian Harbour Beach
Melbourne
Melbourne Beach
Melbourne Village
Palm Bay
Palm Shores
Rockledge
Satellite Beach
Titusville
West Melbourne
Special Districts
Barefoot Bay Recreation District
Baytree Community Development District
Heritage Isle Community Development District
Montecito Community Development District
North Merritt Island Dependent Special District
Port Malabar Holiday Park Recreation District
Viera East Community Development District

 

County Commission, District 2

Incumbent | Elected from Commission District 2

Candidate Status
Joey Cholewa (REP)
Candidate Report
(321) 543-9939
joey@votecholewa.com
Website: www.votecholewa.com
Announced 1/20/2022
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2022
Defeated in Primary
Tom Goodson (REP)
Candidate Report
(321) 631-5523
faith.goodsonpaving@gmail.com
Announced 4/11/2022
Qualified 6/13/2022
Will Appear in General Election
Christopher Hattaway (REP)
Candidate Report
(321) 213-6280
chrishattaway@gmail.com
Announced 5/16/2022
Qualified 6/14/2022
Defeated in Primary
Bryan A. Lober (REP)
Candidate Report
(321) 300-5667
Vote.lober@gmail.com
Announced 9/1/2020
Met Petition Requirement
Withdrawn 6/17/2022
Dave Netterstrom (REP)
Candidate Report
(321) 604-0715
dnetterstrom@gmail.com
Website: www.netterstrom.com
Announced 3/4/2022
Qualified 6/13/2022
Defeated in Primary
Dontavious "Tay Duh Mayuh" Smith (NPA)
Candidate Report
(321) 301-3835
tayduhmayuh@gmail.com
Website: www.duhmayuh.com/ivotetay2022
Announced 8/6/2021
Qualified 6/15/2022
Will Appear in General Election

 

County Commission, District 4

Incumbent | Elected from Commission District 4

Candidate Status
Joseph Michael Aiello (WRI)
Candidate Report
espressojoelaw@gmail.com
Announced 6/16/2022
Qualified 6/16/2022
Will Appear in General Election
David W. Armstrong (REP)
Candidate Report
2930 Bush Drive, Melbourne, FL 32935
(321) 508-7944
dave@ArmstrongForBrevard.com
Website: www.ArmstrongForBrevard.com
Announced 6/16/2022
Qualified 6/16/2022
Defeated in Primary
Rob Feltner (REP)
Candidate Report
(321) 543-5656
Rob@RobFeltner.com
Website: RobFeltner.com
Announced 1/29/2021
Met Petition Requirement
Qualified 6/13/2022
Will Appear in General Election
Robert Lee Klimkowski Jr. (LPF)
Candidate Report
(321) 361-7740
robklimkowski2022@gmail.com
Announced 8/4/2021
Withdrawn 6/15/2022
James Murrell (REP)
Candidate Report
(321) 693-4003
james@bemenatural.com
Announced 5/10/2021
Withdrawn 12/15/2021
Margaret Mary Steciuk (REP)
Candidate Report
Announced 6/16/2022
Qualified 6/17/2022
Defeated in Primary
Sandra Sullivan (REP)
Candidate Report
(321) 408-1094
vote@sandrasullivan.com
Website: www.sandrasullivan.com
Announced 8/10/2021
Met Petition Requirement
Qualified 6/13/2022
Defeated in Primary

 

School Board, District 1

Incumbent | Elected from School Board District 1

Candidate Status
Misty Belford
Candidate Report
(407) 474-4226
belford4schoolboard@gmail.com
Website: www.mistybelford.com
Announced 01/10/2022
Met Petition Requirement
Qualified 6/13/2022
Defeated in Primary
Roy L. Gainer Jr.
Candidate Report
RGainerD1@gmail.com
Announced 11/22/2021
Withdrawn 1/11/2022
William Joseph Shearer
Candidate Report
(407) 536-1568
william4schoolboard@gmail.com
Announced 2/18/2022
Withdrawn 4/1/2022
Megan Wright
Candidate Report
(321) 302-4651
meganwright4brevard@gmail.com
Website: WrightforBrevard.com
Announced 12/3/2021
Qualified 6/13/2022
Elected in Primary

 

School Board, District 2

Incumbent | Elected from School Board District 2

Candidate Status
Erin Dunne
Candidate Report
(321) 312-1919
erindunne4schools@gmail.com
Website: www.erindunne4schools.com
Announced 2/14/2022
Met Petition Requirement
Qualified 6/17/2022
Will Appear in General Election
Courtney Lewis
Candidate Report
(904) 343-0002
courtneylewis@hotmail.com
Announced 5/18/2021
Met Petition Requirement
Qualified 6/13/2022
Defeated in Primary
Shawn Overdorf
Candidate Report
(321) 900-3773
soverdorf3@gmail.com
Website: www.shawnoverdorf.com
Announced 12/15/2021
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2022
Defeated in Primary
Gene Trent
Candidate Report
votegenetrent@gmail.com
Announced 10/18/2021
Met Petition Requirement
Qualified 6/15/2022
Will Appear in General Election

 

School Board, District 5

Incumbent | Elected from School Board District 5

Candidate Status
Katye Campbell
Candidate Report
(321) 405-2523
katye4schoolboard@gmail.com
Website: www.katyecampbell.com
Announced 11/17/2021
Met Petition Requirement
Qualified 6/14/2022
Elected in Primary
Kim Hough
Candidate Report
(321) 345-1986
hough4schools@gmail.com
Website: www.hough4schools.com
Announced 1/12/2022
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2022
Defeated in Primary

 

County Court Judge, Group 1

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
David E. Silverman
Candidate Report
(321) 302-4577
davidsilverman321@aol.com
Website: www.davidsilverman.com
Announced 2/18/2022
Qualified 4/25/2022
Unopposed

 

County Court Judge, Group 2

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
David A. Baker
Candidate Report
davidbakerforjudge@aol.com
Websites: www.facebook.com/davidbakerforjudge
                 www.davidbakerforjudge.com
Announced 4/22/2022
Qualified 4/25/2022
Defeated in Primary
Kelly Ingram
Candidate Report
(321) 759-1430
ingramforjudge@gmail.com
Website:  www.ingramforjudge.com
Announced 3/23/2022
Qualified 4/27/2022
Elected In Primary

 

County Court Judge, Group 4

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Rodney Antonio Edwards
Candidate Report
rodneyedwards4judge@gmail.com
Website: www.rodneyedwards4judge.com
Announced 4/11/2022
Qualified 4/29/2022
Defeated in Primary
Kimberly Musselman
Candidate Report
musselmanforjudge@gmail.com
Website: www.kimberlymusselman.com
Announced 4/27/2022
Qualified 4/29/2022
Will Appear in General Election
Renee Torpy
Candidate Report
torpy4judge@gmail.com
Website: torpy4judge.com
Announced 4/14/2022
Qualified 4/25/2022
Will Appear in General Election

 

County Court Judge, Group 7

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Mark Cavins
Candidate Report
cavins4judge@gmail.com
Announced 4/27/2022
Qualified 4/27/2022
Withdrawn 4/29/2022
Aaron J Peacock
Candidate Report
keepjudgepeacock@gmail.com
Website: www.keepjudgepeacock.com
Announced 2/22/2022
Qualified 4/25/2022
Unopposed

 

County Court Judge, Group 9

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
David C. Koenig
Candidate Report
david@votekoenig.com
Website: www.votekoenig.com
Announced 2/18/2022
Qualified 4/26/2022
Unopposed

 

Canaveral Port Authority, District 1

Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority

Candidate Status
Jerry Wayne Allender (REP)
Candidate Report
(321) 269-1511
jallender@allenderlaw.com
Announced 6/21/2021
Qualified 6/17/2022
Unopposed

 

Canaveral Port Authority, District 3

Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority

Candidate Status
Fritz VanVolkenburgh (REP)
Candidate Report
(321) 505-4758
fritzforport@gmail.com
Announced 11/4/2021
Qualified 6/14/2022
Unopposed

 

Canaveral Port Authority, District 5

Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority

Candidate Status
Wayne Justice (REP)
Candidate Report
Announced 6/25/2021
Qualified 6/15/2022
Unopposed

 

Soil and Water Conservation District, Group 1

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Brian Andrew Fleming
brian.fleming1973@gmail.com
Announced 6/17/2022
Qualified 6/17/2022
Unopposed

 

Soil and Water Conservation District, Group 2

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Joseph "Bud" Crisafulli Announced 6/17/2022
Qualified 6/17/2022
Unopposed
Nancy Marr Stephenson Announced 6/16/2022
Qualified 6/16/2022
Withdrawn 6/21/2022

 

Soil and Water Conservation District, Group 3

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
James Hay Fletcher Announced 6/16/2022
Qualified 6/17/2022
Unopposed

 

Soil and Water Conservation District, Group 4

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
James Hay Fletcher Announced 6/2/2022
Qualified 6/13/2022
Withdrawn 6/16/2022

City of Cape Canaveral City Council (2 Seats Available)

Incumbent | Elected from City of Cape Canaveral

Candidate Status
Kim Davis
300 Columbia Dr. # 1101, Cape Canaveral, FL 32920
(321) 543-1182
Kdavis4cccouncil@gmail.com
Announced 8/3/2022
Qualified 8/17/2022
Will Appear in General Election
Maria "Mickie" Kellum
8910 Coquina Ln, Cape Canaveral, FL 32920
(321) 536-8528
mmkellum@hotmail.com
Announced 8/17/2022
Qualified 8/18/2022
Will Appear in General Election
Gregory J McDonald
223 Columbia Dr., # 320, Cape Canaveral, FL 32920
(321) 544-2148
gimcdonald@gmail.com
Announced 3/8/2022
Qualified 8/8/2022
Will Appear in General Election
Carroll Sanders
221 Canaveral Beach Blvd, Cape Canaveral, FL 32920
(321) 234-5244
Info@carrollsanders.com
Announced 8/16/2022
Qualified 8/17/2022
Will Appear in General Election

City of Cocoa City Council, District 1

Incumbent | Elected from City of Cocoa District 1

Candidate Status
James Alex Goins
710 Rosa L. Jones Drive, Cocoa, FL 32922
(321) 208-4088
jagcampaign18@gmail.com
Announced 1/7/2022
Qualified 8/19/2022
Will Appear in General Election
Ed Green
104 Riverside Dr. Apt 204, Cocoa FL 32922
(321) 213-9039
edgreen4cocoa@gmail.com
Announced 6/3/2022
Qualified 8/17/2022
Will Appear in General Election
Demetrius Thomas
313 Stone St, Cocoa FL 32922
dthomas35405@gmail.com
Announced 6/21/2022
Qualified 8/10/2022
Will Appear in General Election

City of Cocoa City Council, District 4

Incumbent | Elected from City of Cocoa District 4

Candidate Status
Jennifer Kenny
1917 Quail Ridge Court, Apt 1901 Cocoa, FL 32926
(321) 277-9385
JenniferKforCocoa4@gmail.com
Announced 4/8/2022
Qualified 8/10/2022
Will Appear in General Election
Lorraine Koss
PO Box 236242, Cocoa, FL 32923
(321) 474-8445
Koss4Cocoa@gmail.com
Announced 7/6/2022
Qualified 8/23/2022
Will Appear in General Election

 

City of Cocoa Beach Commissioner, Seat 2

Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach

Candidate Status
Melissa Huey Byron
(321) 223-6083
electhueybyron@gmail.com
Announced 06/27/2022
Qualified 08/08/2022
Will Appear in General Election
Keith Capizzi
(321) 271-4520
Keith.Capizzi@gmail.com
Announced 6/14/2022
Qualified 8/10/2022
Will Appear in General Election


City of Cocoa Beach Commissioner, Seat 4

Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach

Candidate Status
Joshua Jackson
(321) 323-9058
Joshua.Jackson.CityOfCocoaBeach@gmail.com
Announced 7/6/2022
Qualified 8/10/2022
Will Appear in General Election
Skip Williams
58 Westview Lane, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 783-1850
skipwilliamscocoabeach@gmail.com
Announced 1/3/2022
Qualified 8/10/2022
Will Appear in General Election

 

City of Cocoa Beach Commissioner, Seat 5

Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach

Candidate Status
Donald Haynes
(321) 604-1209
donhaynesdevelopment@yahoo.com
Announced 8/5/2022
Qualified 8/11/2022
Will Appear in General Election
Jeremy Hutcherson
(321) 759-6116
Hutch4Commissioner5@gmail.com
Announced 7/1/2022
Qualified 8/11/2022
Will Appear in General Election

Town of Grant-Valkaria, Mayor

Incumbent | Elected from Town of Grant Valkaria

Candidate Status
Del Yonts Announced 6/28/2022
Qualified 8/9/2022
Unopposed

 

Town of Grant-Valkaria, Town Council (3 Seats Available)

Incumbent | Elected from Town of Grant Valkaria

Candidate Status
Dan Faden Announced 6/28/2022
Qualified 8/11/2022
Unopposed
Peter Miravalle Announced 6/30/2022
Qualified 8/15/2022
Unopposed
Tom Sammon Announced 7/6/2022
Qualified 8/10/2022
Unopposed

 

Town of Indialantic Town Council, Mayor

Incumbent | Elected from Town of Indialantic

Candidate Status
Mark McDermott                                        Announced 6/1/2022
Qualified 8/15/2022 
Unopposed


Town of Indialantic Town Council, Seat 2

Incumbent | Elected from Town of Indialantic

Candidate Status
Stu Glass                                                     Announced 6/9/2022
Qualified 8/15/2022 
Unopposed

 

Town of Indialantic Town Council, Seat 4

Incumbent | Elected from Town of Indialantic

Candidate Status
Melvyn L. Chang, Jr.                                                                    Announced 8/12/2022
Qualified 8/18/2022 
Will Appear in General Election
Loren Strand                                    Announced 4/11/2022
Qualified 8/11/2022 
Will Appear in General Election

 

City of Indian Harbour Beach City Council, Seat 4

Incumbent | Elected from City of Indian Harbour Beach

Candidate Status
Frank Guertin
29 Bougainvillea Terrace, Indian Harbour Beach, FL 32937
(321) 604-7217
Guertinfrank@gmail.com
Announced 7/5/2022         
Qualified 8/10/2022
Unopposed
 

 

City of Indian Harbour Beach City Council, Seat 5

Incumbent | Elected from City of Indian Harbour Beach

Candidate Status
Scott Nickle
306 Salida Dr, Indian Harbour Beach, FL 32937  
(321) 698-2614
Snickle@indianharbour.org
Announced 8/5/2022 
Qualified 8/15/2022
Unopposed
 

City of Melbourne City Council, District 2

Incumbent | Elected from City of Melbourne

Candidate Status
Mark LaRusso
2150 N. Highway A1A #210, Melbourne, FL 32903
malarusso2@gmail.com
Announced 3/5/2021
Qualified 8/4/2022
Will Appear in General Election
Shawn Allred Middleton
469 Magnolia Ave, Melbourne, FL 32935
(321) 343-9644
allred4D2@gmail.com
Announced 7/27/2022
Qualified 8/11/2022
Will Appear in General Election

 

City of Melbourne City Council, District 4

Incumbent | Elected from City of Melbourne

Candidate Status
Rachael Bassett
601 Edgewood Drive, Melbourne, FL 32901
(321) 418-1166
Rachael4Melbourne@gmail.com
Announced 7/23/2021
Qualified 8/16/2022
Will Appear in General Election
Alison Dietrich
2319 St. Andrews Cir, Melbourne, FL 32901
(321) 604-6569
fl.alison@yahoo.com
Announced 8/12/2022
Qualified 8/16/2022
Will Appear in General Election

 

City of Melbourne City Council, District 6

Incumbent | Elected from City of Melbourne

Candidate Status
Julie Sanders
2009 Trevino Circle, Melbourne, FL 32935
(321) 505-3067
reefdancing@gmail.com
Announced 5/3/2021
Qualified 08/12/2022
Will Appear in General Election
Adam Woodworth
2623 Nobility Ave, Melbourne, FL 32934
(321) 537-2174
Adam276@gmail.com
Announced 8/17/2022
Qualified 8/18/2022
Will Appear in General Election

Town of Melbourne Beach Commissioner-at-Large, 3 year term (2 Seats Available)

Incumbent | Elected from Town of Melbourne Beach

Candidate Status
Joyce D. Barton Qualified 
Will Appear in General Election
Corey Runte Qualified
Will Appear in General Election
Steve Walters Qualified
Will Appear in General Election


Town of Melbourne Beach Commissioner-at-Large, 2 year term

Incumbent | Elected from Town of Melbourne Beach

Candidate Status
Marvi Walker Qualified 
Unopposed

Town of Melbourne Village, Mayor

Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village

Candidate Status
Susan Ditty Announced 8/19/2022
Qualified 8/19/2022
Unopposed

 

Town of Melbourne Village, Commissioner (4 Seats Available)

Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village

Candidate Status
Fred Anderson Announced 8/18/2022
Qualified 8/18/2022
Will Appear in General Election
Bridget Foster Announced 8/19/2022
Qualified 8/19/2022
Will Appear in General Election
Gary Howell Announced 8/19/2022
Qualified 8/19/2022
Will Appear in General Election
David A. Jones Announced 8/18/2022
Qualified 8/18/2022
Will Appear in General Election
Norton Muzzone Announced 8/19/2022
Qualified 8/19/2022
Will Appear in General Election

City of Palm Bay City Council, Seat 4

Incumbent | Elected from City of Palm Bay

Candidate Status
Kenny Johnson
1443 Palau Street, Palm Bay, FL 32909
(321) 345-1460
Johnson4palmbay@gmail.com
Website: johnson4palmbay.com
Announced 6/17/2021
Qualified 6/14/2022
Will Appear in General Election
Nathan White
(321) 325-5911
nathan@votenathanwhite.com
Website: VoteNathanWhite.com
Announced 4/28/2021
Qualified 6/13/2022
Will Appear in General Election

 

City of Palm Bay City Council, Seat 5

Incumbent | Elected from City of Palm Bay

Candidate Status
Jimmy Backus
253 Gardner Rd SW, Palm Bay, FL 32908
(678) 886-5570
jimmybackus49@gmail.com
Announced 8/26/2021
Did Not Qualify
Peter Filiberto
2263 Spring Creek Circle, Palm Bay, FL 32905
(321) 508-0071
petefil@gmail.com
Announced 8/6/2021
Qualified 6/15/2022
Unopposed

Town of Palm Shores Town Council, Seat 2

Incumbent | Elected from Town of Palm Shores

Candidate Status
Charles "Chase" Chambliss Unopposed

 

Town of Palm Shores Town Council, Seat 4

Incumbent | Elected from Town of Palm Shores

Candidate Status
Sharon Secord Unopposed

City of Rockledge City Council, Seat 1

Incumbent | Elected from City of Rockledge

Candidate Status
Michael A. Cadore, Sr.
(321) 307-2719
cadoreforrockledge@gmail.com
Website: www.michaelcadore.com
Announced 8/9/2022
Qualified 8/9/2022
Unopposed

 

City of Rockledge City Council, Seat 2

Incumbent | Elected from City of Rockledge

Candidate Status
R. Shaun Ferguson
4097 San Beluga Way, Rockledge, FL 32955
Website: www.voteforshaun.com
Announced 8/9/2022
Qualified 8/9/2022
Unopposed

City of Satellite Beach City Council (2 Seats Available)

Incumbent | Elected from Satellite Beach

Candidate Status
Mark Boyd Announced 5/2/2022
Qualified 8/9/2022
Will Appear in General Election
Jodi Gaudy Rozycki Announced 8/3/2022
Qualified 8/15/2022
Will Appear in General Election
Stephen Sams Announced 8/15/2022
Qualified 8/18/2022
Will Appear in General Election

City of Titusville City Council, Seat 1

Incumbent | Elected from City of Titusville

Candidate Status
Herman A. Cole
776 Florencia Circle, Titusville, FL 32780
(321) 848-7050
hermancole@hotmail.com
Announced 5/12/2022
Qualified 5/24/2022
Will Appear in General Election
Erron Waddell Fayson
530 Loxley Court, Titusville, FL 32780
(321) 747-8194
Erron.fayson@gmail.com
Announced 5/2/2022
Did Not Qualify
Kenneth Hall May
1918 Dipol Courtway, Titusville, FL 32780
(321) 266-5472
owlmay300@gmail.com
Announced 5/13/2022
Qualified 5/19/2022
Defeated In Primary
Kathleen Perez
3025 South Washington Avenue, Titusville, FL 32780
(301) 514-8659
KatPezQuark@gmail.com
Announced 4/5/2022
Qualified 5/24/2022
Will Appear in General Election

 

City of Titusville City Council, Seat 3

Incumbent | Elected from City of Titusville

Candidate Status
Joe Robinson
P.O. Box 542, Titusville FL 32781
(321) 289-7007
joerobinson62@outlook.com
Announced 1/6/2022
Qualified 5/19/2022
Unopposed

 

City of Titusville City Council, Seat 5

Incumbent | Elected from City of Titusville

Candidate Status
Stan Johnston
860 Poinsettia Avenue, Titusville, FL 32796
(321) 267-7343
guindolaj1@aol.com
Announced 5/23/2022
Qualified 5/25/2022
Defeated in Primary
Jo Lynn Nelson
5 Indian River Avenue #307, Titusville, FL 32796
(321) 412-5427
jonelson984@gmail.com
Announced 3/8/2022
Qualified 5/23/2022
Elected in Primary
Nathan Slusher
860 Allendale Street, Titusville, FL 32796
(321) 362-9113
nslushern@gmail.com
Announced 10/25/2021
Qualified 5/23/2022
Defeated in Primary

 

City of West Melbourne City Council (3 seats available)

Incumbent | Elected from City of West Melbourne

Candidate Status
Diana Adams
2045 Botanica Circle, West Melbourne, FL 32904
(321) 423-4557
diana@dianaforcouncil.com
Website: www.dianaforcouncil.com
Announced 1/4/2022
Qualified 8/4/2022
Will Appear in General Election
John Dittmore
2825 Tuscarora Ct, West Melbourne, FL 32904
(321) 917-7029
JohnDittmore@gmail.com
Website: www.johndittmore.com
Announced 1/5/2022
Qualified 8/4/2022
Will Appear in General Election
William H. Johnson
413 Murano Dr. West Melbourne, FL 32904
(321) 684-8966
bill4westmel@gmail.com
Website: www.Bill4WestMel.com
Announced 5/27/2022
Qualified 8/5/2022
Will Appear in General Election
Andrea B. Young
728 Wyeth Street, West Melbourne, FL 32904
(321) 480-2770
andyyoung910@gmail.com
Announced 1/7/2022
Qualified 8/8/2022
Will Appear in General Election

 

Barefoot Bay Trustee (3 seats available)

Incumbent | Elected from Barefoot Bay Recreation District

Candidate Status
Bruce Amoss
Candidate Report
(772) 202-2296
bruceamoss@protonmail.com
Announced 5/10/2022
Qualified 6/13/2022
Will Appear in General Election
Joseph B. Klosky
Candidate Report
Announced 6/17/2022
Qualified 6/17/2022
Will Appear in General Election
Michael R. Morrissey
morrisseym@bellsouth.net
Announced 6/3/2022
Qualified 6/13/2022
Will Appear in General Election
Lynn Tummolo
Candidate Report
(772) 202-4790
LSTummolo@bellsouth.net
Announced 4/22/2022
Qualified 6/14/2022
Will Appear in General Election

 

Baytree Community Development District Supervisor, Group 3

Incumbent | Elected from Baytree

Candidate Status
Richard Brown Announced 5/5/2022
Qualified 6/13/2022
Unopposed

 

Baytree Community Development District Supervisor, Group 4

Incumbent | Elected from Baytree

Candidate Status
Janice "Jan"  Hill Announced 6/9/2022
Qualified 6/13/2022
Will Appear in General Election
Stu Waldron
stuwaldronforcdd@gmail.com
Announced 6/16/2022
Qualified 6/16/2022
Will Appear in General Election

 

Baytree Community Development District Supervisor, Group 5

Incumbent | Elected from Baytree

Candidate Status
April Simmons
(585) 456-8787
aprbutler@yahoo.com
Announced 5/6/2022
Qualified 6/13/2022
Will Appear in General Election
Jeremy Tippey
Candidate Report
(217) 414-3757
tippey35@yahoo.com
Announced 6/13/2022
Qualified 6/13/2022
Will Appear in General Election

 

Heritage Isle Community Development District Supervisor, Group 1

Incumbent | Elected from Heritage Isle

Candidate Status
Jay Williams
(321) 610-8541
JAY4HERITAGEISLE@gmail.com
Announced 6/15//2022
Qualified 6/15/2022
Unopposed

 

Heritage Isle Community Development District Supervisor, Group 2

Incumbent | Elected from Heritage Isle

Candidate Status
Jon Smallegan
 
Announced 6/15//2022
Qualified 6/15/2022
Unopposed

 

Heritage Isle Community Development District Supervisor, Group 3

 

Incumbent | Elected from Heritage Isle

Candidate Status
Kenneth Walter
kwalter38@cfl.rr.com
Announced 6/13//2022
Qualified 6/13/2022
Unopposed

 

Montecito Community Development District, Seat 4

Incumbent | Elected from Montecito Community Development District

Candidate Status
Tanja Glynn Announced 6/13/2022
Qualified 6/13/2022
Unopposed

 

Montecito Community Development District, Seat 5

Incumbent | Elected from Montecito Community Development District

Candidate Status
Joline P. Nivert Announced 6/6/2022
Qualified 6/13/2022
Will Appear in General Election
Eric C. Smith
(321) 426-4117
esmith1165@cfl.rr.com
Announced 6/1/2022
Qualified 6/13/2022
Withdrawn 6/27/2022
Richard Wellman
(321) 610-1924
wellman.rich@gmail.com
Announced 5/31/2022 
Qualified 6/13/2022
Will Appear in General Election

 

North Merritt Island Dependent Special District, Group 1

Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Candidate Status
Mary E. Hillberg
(321) 453-0220
Announced 6/15/2022 
Qualified 6/15/2022
Unopposed

 

North Merritt Island Dependent Special District, Group 3

Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Candidate Status
Theodore William Balke
(321) 735-8010
twbalke@hotmail.com
Announced 5/16/2022 
Qualified 6/14/2022
Unopposed

 

North Merritt Island Dependent Special District, Group 5

Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Candidate Status
John W. Speck Jr.
(321) 205-5874
spec4589@bellsouth.net
Announced 6/13/2022 
Qualified 6/13/2022
Unopposed

 

North Merritt Island Dependent Special District, Group 7

Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Candidate Status
William J. Ratterman
(321) 452-9989
fladerat@bellsouth.net
Announced 6/14/2022 
Qualified 6/14/2022
Unopposed

Port Malabar Holiday Park Recreation District Trustee, Group 4

Incumbent | Elected from Holiday Park Recreation District

Candidate <Status
Joan Occhionero
(207) 659-4092
Quiz6427@yahoo.com
Announced 6/7/2022
Qualified 6/13/2022
Unopposed

 

Viera East Community Development District, Group 1

Incumbent | Elected from Viera East

Candidate Status
Jennifer De Vries
Candidate Report
Announced 5/9/2022
Met Petition Requirement
Qualified 6/13/2022
Unopposed
Ronald M. Rysztogi
(321) 428-4000
ronmike1@aol.com
Announced 5/5/2022
Withdrawn 6/13/2022

 

Viera East Community Development District, Group 2

Incumbent | Elected from Viera East

Candidate Status
Melissa Coleman
Candidate Report
(269) 270-7733
votemelissacdd@gmail.com
Announced 3/14/2022
Met Petition Requirement
Withdrawn 6/2/2022
Jeanette Egerton
Candidate Report
Announced 5/9/2022
Met Petition Requirement
Withdrawn 6/10/2022
Ronald M. Rysztogi
Candidate Report
(321) 428-4000
ronmike1@aol.com
Announced 6/13/2022
Qualified 6/13/2022
Unopposed

 

 


321-290-VOTE (8683)
1-833-803-0613 (Spanish - Toll Free)

Titusville
400 South Street
Titusville, FL 32780

Viera
2725 Judge Fran
Jamieson Way
Viera, FL 32940

Melbourne
1515 Sarno Road
Melbourne, FL 32935

Palm Bay
450 Cogan Drive SE
Palm Bay, FL 32909