Search
Language

Home

Home

2008 Candidates

FEDERAL
President/Vice President | United States Representative, District 15 | United States Representative, District 24

STATE
State Attorney, 18th Judicial Circuit | Public Defender, 18th Judicial Circuit

LEGISLATIVE
State Senator, District 24 | State Representative, District 29 | State Representative, District 30 | State Representative, District 31 | State Representative, District 32 | State Representative, District 80

COUNTY
Clerk of the Circuit Court | Sheriff | Property Appraiser | Tax Collector | Supervisor of Elections
County Commissioner, District 1 | County Commissioner, District 3 | County Commissioner, District 5
Canaveral Port Authority, District 2 | Canaveral Port Authority, District 4 | Canaveral Port Authority, District 5

NONPARTISAN
Supreme Court Retention | Fifth District Court of Appeal Retention
Circuit Court Judge, Group 1 | Circuit Court Judge, Group 2 | Circuit Court Judge, Group 4 | Circuit Court Judge, Group 5 | Circuit Court Judge, Group 8 | Circuit Court Judge, Group 12 | Circuit Court Judge, Group 13 | Circuit Court Judge, Group 14 | Circuit Court Judge, Group 15 | Circuit Court Judge, Group 16 | Circuit Court Judge, Group 17 | Circuit Court Judge, Group 18 | Circuit Court Judge, Group 19 | Circuit Court Judge, Group 21 | Circuit Court Judge, Group 23 | Circuit Court Judge, Group 25
County Court Judge, Group 3 | County Court Judge, Group 8 | County Court Judge, Group 9
School Board Member, District 3 | School Board Member, District 4 | School Board Member, District 5
Sebastian Inlet District, District 1 | Sebastian Inlet District, District 2 | Sebastian Inlet District, District 3
Soil and Water District, Group 1 | Soil and Water District, Group 3 | Soil and Water District, Group 5

SPECIAL DISTRICTS
Barefoot Bay Trustees
Baytree Supervisor, Group 1 | Baytree Supervisor, Group 2
Holiday Park Trustee, Group 2 | Holiday Park Trustee, Group 4 | Holiday Park Trustee, Group 6 | Holiday Park Trustee, Group 8
North Merritt Island Representative, Group 2 | North Merritt Island Representative, Group 4 | North Merritt Island Representative, Group 6
Viera East Supervisor, Group 3 | Viera East Supervisor, Group 4 | Viera East Supervisor, Group 5

CITY
Cape Canaveral Council
Cocoa Mayor | Cocoa Council District 2 | Cocoa Council District 3
Cocoa Beach Mayor
Grant-Valkaria Council
Indian Harbour Beach Council Seat 1 | Indian Harbour Beach Council Seat 2
Indialantic Mayor | Indialantic Council Seat 4
Malabar Mayor | Malabar Council District 1 | Malabar Council District 2 | Malabar Council District 3
Melbourne Mayor | Melbourne Council District 1 | Melbourne Council District 3 Melbourne Council District 5
Melbourne Beach Mayor
Melbourne Village Mayor/Commissioner | Melbourne Village Commission
Palm Bay Mayor | Palm Bay Council Seat 2 | Palm Bay Council Seat 3
Palm Shores Council Seat 2 | Palm Shores Council Seat 3 | Palm Shores Council Seat 4
Rockledge Mayor | Rockledge Council Seat 3 | Rockledge Council Seat 4
Satellite Beach Council
Titusville Mayor (Seat 4) | Titusville Council Seat 2
West Melbourne Council

PRESIDENT/VICE PRESIDENT

Elected Nationwide

REPUBLICAN

John McCain/Sarah Palin
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

DEMOCRATIC

Barack Obama/Joe Biden
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

SOCIALISM AND LIBERATION

Gloria La Riva/Eugene Puryear
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

CONSTITUTION

Chuck Baldwin/Darrell Castle
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

PROHIBITION

Gene Amondson/Leroy Pletten
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

LIBERTARIAN

Bob Barr/Wayne A. Root
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

OBJECTIVIST

Thomas Robert Stevens/Alden Link
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
53-50 194th Street, Fresh Meadows, NY 11365
718-357-7075

SOCIALIST WORKERS

James Harris/Alyson Kennedy
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

GREEN

Cynthia McKinney/Rosa Clemente
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

AMERICA'S INDEPENDENT

Alan Keyes/Brian Rohrbough
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

ECOLOGY

Ralph Nader/Matt Gonzalez
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

SOCIALIST

Brian Moore/Stewart Alexander
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

BOSTON TEA

Charles Jay/John Wayne Smith
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

WRITE-IN

Gary Nettles/Brad Krones
Status: Qualified for November 4 General Election
416 North Disston Avenue, Tarpon Springs, FL 34689
727-934-8292

UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 15

Elected from Congressional District 15

REPUBLICAN

Alan Bergman
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 33729, Indialantic, FL 32903
321-536-7652

Kevin Lehoullier
Status: Defeated in August 26 Primary Election
13685 87th Street, Fellsmere, FL 32948
772-571-0350

Bill Posey
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1803 Hensley Drive, Rockledge, FL 32955

DEMOCRATIC

Stephen Blythe
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
509 North River Oaks Drive, Indialantic, FL 32903

Paul Rancatore
Status: Defeated in August 26 Primary Election
107 River Oak Drive, Vero Beach, FL 32963
772-492-0034

NO PARTY

Trevor Lowing
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
110 Sherwood Avenue, Satellite Beach, FL 32937
321-473-4728

Frank Zilaitis
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1704 Airport Boulevard #B, Melbourne, FL 32901
321-728-5847

UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 24

Elected from Congressional District 24

REPUBLICAN

Jason Paul Davis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
526 Newton Road, Port Orange, FL 32127
386-690-7648

Tom Feeney
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1420 Alafaya Trail #103, Ovideo, FL 32765

DEMOCRATIC

Clint Curtis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 1456, Titusville, FL 32780
321-795-7922

Suzanne M. Kosmas
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 1547, New Smyrna Beach, FL 32169
386-427-0439

NO PARTY

Gaurav Bhola
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 781471, Orlando, FL 32878
407-459-1590

STATE ATTORNEY, 18TH JUDICIAL CIRCUIT

Elected from 18th Judicial Circuit

REPUBLICAN

Norm Wolfinger
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

PUBLIC DEFENDER, 18TH JUDICIAL CIRCUIT

Elected from 18th Judicial Circuit

REPUBLICAN

J. R. Russo
Status: Elected Without Opposition
129 Bahama Boulevard, Cocoa Beach, FL 32931
321-433-0084

STATE SENATOR, DISTRICT 24 (Special Election)

Elected from State Senate District 24

REPUBLICAN

Thad Altman
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
6767 North Wickham Road, Suite 400, Melbourne, FL 32940
321-421-6988

DEMOCRATIC

Kendall T. Moore
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
429 Cobblewood Drive, Rockledge, FL 32955

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 29

Elected from State House District 29

REPUBLICAN

Ralph Poppell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 690025, Vero Beach, FL 32969

DEMOCRATIC

Wes McCarville
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
3490 Gatlin Drive, Rockledge, FL 32955
321-574-5559

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 30

Elected from State House District 30

REPUBLICAN

Tres Holton
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1729 La Maderia Drive SW, Palm Bay, FL 32908
321-960-2378

Ritch Workman
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
6450 Anderson Way, Melbourne, FL 32940
321-255-5367

DEMOCRATIC

Amy C. Tidd
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1357 Heritage Acres Boulevard, Rockledge, FL 32955
321-631-3916

WRITE IN

Harry Allen Jr.
Status: Withdrew
5025 Indigo Way, Melbourne, FL 32940

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 31

Elected from State House District 31

REPUBLICAN

Ken Babington
Status: Defeated in August 26 Primary Election
417 Lighthouse Landing Street, Satellite Beach, FL 32937
321-298-3382

Jason Steele
Status: Defeated in August 26 Primary Election
542 Coconut Street, Satellite Beach, FL 32937
321-258-8993

Ron Stump
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1263 Jenkin Avenue NE, Palm Bay, FL 32907
321-693-5746

John Tobia
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
519 Temple Street, Satellite Beach, FL 32937
321-779-3312

WRITE IN

Carol Drake Wheatley
Status: Qualified for November 4 General Election
1218 Seminole Drive, Indian Harbor Beach, FL 32937

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 32

Elected from State House District 32

REPUBLICAN

Steve Crisafulli
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
5125 Mallard Lakes Court, Merritt Island, FL 32953
321-453-7131

DEMOCRATIC

Tony Sasso
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
319 Cyprus Drive, Cocoa Beach, FL 32931
321-784-8094

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 80

Elected from State House District 80

REPUBLICAN

Debbie Mayfield
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 644127, Vero Beach, FL 32964

DEMOCRATIC

Neal Abarbanell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
9556 Doubloon Drive, Vero Beach, FL 32963
305-522-3572

CLERK OF THE CIRCUIT COURT

Elected Countywide

REPUBLICAN

Scott Ellis
Status: Elected in August 26 Primary Election
Post Office Box 410458, Melbourne, FL 32941
321-254-7061

Mitch Needelman
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2317 South Bignonia Street, Melbourne, FL 32901
321-768-7752

SHERIFF

Elected Countywide

REPUBLICAN

Jack Parker
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 541425, Merritt Island, FL 32954-1425
321-452-8104

DEMOCRATIC

Mose Alexander
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 560119, Rockledge, FL 32955
321-631-3499

Gary E. Young
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 237476, Cocoa, FL 32923-7476
321-633-4279

PROPERTY APPRAISER

Elected Countywide

REPUBLICAN

Steve Burdett
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1207 Heritage Acres, Rockledge, FL 32955
321-639-4481

Jim Ford
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
2584 Christopher Drive, Titusville, FL 32780
321-794-3604

Robert F. VanVolkenburgh
Status: Defeated in August 26 Primary Election
512 North Harbor City Boulevard, Melbourne, FL 32935
321-501-8242

Helen Voltz
Status: Defeated in August 26 Primary Election
778 Wyeth Street, West Melbourne, FL 32904
321-725-1736/321-507-7646

DEMOCRATIC

Larry E. Hughes
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
7972 Timberlake Drive, West Melbourne, FL 32904
321-724-4203

Charlie Sitton
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2904 Maderia Circle, Melbourne, FL 32935

TAX COLLECTOR

Elected Countywide

REPUBLICAN

Jackie Colon
Status: Defeated in August 26 Primary Election
702 Damek Terrace SW, Palm Bay, FL 32908

Lisa Cullen
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
5165 Pine Street, Cocoa, FL 32927
321-302-0005

DEMOCRATIC

Laura Dils
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
601 Hawksbill Island Drive, Satellite Beach, FL 32937
321-779-8611

Carie Exline
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 236051, Cocoa, FL 32923
321-632-2893

SUPERVISOR OF ELECTIONS

Elected Countywide

REPUBLICAN

Beth Allen
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 541932, Merritt Island, FL 32954
321-302-8839

J. B. Kump
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 5429, Titusville, FL 32783-5429
321-567-5000

Lori Scott
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 121658, West Melbourne, FL 32912-1658

Glenn Willis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 54, Sharpes, FL 32959
321-863-1944

DEMOCRATIC

Frank C. Grieco, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1142 Wren Circle, Barefoot Bay, FL 32976
321-917-0635

NO PARTY

Frank Buckoski
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
3439 West Main Street, Mims, FL 32754
321-267-9305

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 1

Elected from County Commission District 1

REPUBLICAN

Meredith Eberhart
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 0478, Sharpes, FL 32959

Jeff Rainey
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3075 Old Dixie Highway, Mims, FL 32754
321-302-9132

J. Roger Shealy
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
350 North Washington Avenue, Suite J, Titusville, FL 32796
321-269-6611

DEMOCRATIC

Robin Fisher
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1760 Lakeside Drive, Titusville, FL 32780
321-543-3362

Maureen Rupe
Status: Defeated in August 26 Primary Election
7185 Bright Avenue, Cocoa, FL 32927
321-639-6839

Al Yorston
Status: Defeated in August 26 Primary Election
6810 Caliph Avenue, Cocoa, FL 32927
321-637-9185

LIBERTARIAN

Ilene Davis
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 381, Titusville, FL 32781
321-631-1127

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 3

Elected from County Commission District 3

REPUBLICAN

Jan Conrad
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2081 Stratford Pointe Drive, West Melbourne, FL 32904
321-725-7179

Trudie Infantini
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
8894 South A1A, Melbourne Beach, FL 32951-4009

C. R. (Ronnie) Mc Lellan
Status: Defeated in August 26 Primary Election
4055 Mc Lellan Avenue, Grant-Valkaria, FL 32950
321-288-1840

Pat Woodard
Status: Defeated in August 26 Primary Election
641 Roth Court SE, Palm Bay, FL 32909
321-728-4979

DEMOCRATIC

Edward (Ed) Geier
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
803 Brow Court NE, Palm Bay, FL 32905
321-768-7937

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 5

Elected from County Commission District 5

REPUBLICAN

Andy Anderson
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 121586, Melbourne, FL 32912
321-252-4175

Janice Kershaw
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3667 Carriage Gate Drive, Melbourne, FL 32904
321-733-5535

Keene Maines
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2551 Vermont Street, Melbourne, FL 32904

Cheryl Palmer
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 360665, Melbourne, FL 32936
321-242-2009

WRITE IN

Daniel Reyes
Status: Qualified for November 4 General Election
3007 Cambria Avenue SW, Palm Bay, FL 32908
321-768-7617

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 2

Elected from Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Joe D. Matheny
Status: Elected Without Opposition
355 Indian River Avenue, Titusville, FL 32796
321-267-3733

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 4

Elected from Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

William L. Golding
Status: Defeated in August 26 Primary Election
5625 Judson Road, Merritt Island, FL 32953
321-427-1457

Ralph Kennedy
Status: Elected in August 26 Primary Election
4720 Seminole Trail, Merritt Island, FL 32953
321-452-5564

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 5

Elected from Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Malcolm (Mac) McLouth
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
5300 Ocean Beach Boulevard #406, Cocoa Beach, FL 32931
321-783-2994

Charlie Ragland
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3613 S. Banana River Boulevard D206, Cocoa Beach, FL 32931

Rich Shoar
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2020 N. Atlantic Avenue #505N, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 652-5974

Steve Zatroch
Status: Defeated in August 26 Primary Election
4570 Ocean Beach Boulevard #56, Cocoa Beach, FL 32931
321-784-9993

DEMOCRATIC

Peter Nichols
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
205 Cherie Down Lane, Cape Canaveral, FL 32920
321-784-6153

SUPREME COURT RETENTION

Nonpartisan | Voted on Statewide

Charles T. Wells

Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

FIFTH DISTRICT COURT OF APPEAL RETENTION

Nonpartisan | Voted on by Fifth Appellate District

(Note: the candidates below are each running for retention; they are not opposing one another)

Kerry I. Evander
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1010 North Palm Avenue, Indialantic, FL 32903

C. Alan Lawson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
300 South Beach Street, Daytona Beach, FL 32114
386-947-1506

Richard B. Orfinger
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

William David Palmer
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
300 South Beach Street, Daytona Beach, FL 32114
386-947-1502

Thomas D. Sawaya
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 1

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Preston Silvernail
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 2

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Nancy F. Alley
Status: Elected Without Opposition
1684 Onondaga Drive, Geneva, FL 32732
407-665-5342

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 4

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

John M. Harris
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 5

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Donna L. McIntosh
Status: Elected Without Opposition
1001 Heathrow Park Lane, Suite 4001, Lake Mary, FL 32746

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 8

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Bruce W. Jacobus
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 12

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

John D. Galluzzo
Status: Elected Without Opposition
2448 Shoal Creek Court, Oviedo, FL 32765
407-365-3514

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 13

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

John D. Moxley Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 14

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

John M. "Jack" Griesbaum
Status: Elected Without Opposition
955 Country Club Drive, Titusville, FL 32780

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 15

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Tonya B. Rainwater
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 16

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

James E. C. Perry
Status: Elected Without Opposition
Post Office Box 2514, Sanford, FL 32772
407-665-4217

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 17

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Meryl L. Allawas
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 542770, Merritt Island, FL 32954-2770
321-298-8526

Robert T. Burger
Status: Elected in August 26 Primary Election
200 South Harbor City Boulevard, Suite 303, Melbourne, FL 32901
321-984-9100

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 18

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Charles J. Roberts
Status: Elected Without Opposition
1241 Florida Avenue South, Rockledge, FL 32955
321-638-2002

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 19

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Alan A. Dickey
Status: Elected Without Opposition
215 Shady Oaks Circle, Lake Mary, FL 32746
407-665-4048

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 21

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Kenneth R. Lester Jr.
Status: Elected Without Opposition
327 Vista Oak Drive, Longwood, FL 32779
407-665-5341

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 23

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Robert A. Wohn Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 25

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

George B. Turner
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 3

Nonpartisan | Elected Countywide

Michelle Baker
Status: Elected in August 26 Primary Election
835 Cheney Highway, Suite A, Titusville, FL 32780
321-269-3080

Oscar A. Hotusing
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1331 South Harbor City Boulevard, Melbourne, FL 32901
321-698-2545

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 8

Nonpartisan | Elected Countywide

Benjamin B. Garagozlo
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 9

Nonpartisan | Elected Countywide

Kelly J. McKibben
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

SCHOOL BOARD MEMBER, DISTRICT 3

Nonpartisan | Elected from School Board District 3

Seeta Begui
Status: Defeated in August 26 Primary Election
802 Loggerhead Island Drive, Satellite Beach, FL 32937
(321)271-6740

Amy Kneessy
Status: Elected in August 26 Primary Election
285 Satellite Avenue, Satellite Beach, FL 32937
321-779-8198

SCHOOL BOARD MEMBER, DISTRICT 4

Nonpartisan | Elected from School Board District 4

Richard P. Contreras
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3022 St. Helen's Way, Melbourne, FL 32935
321-242-6350

Karen Henderson
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1725 Suffolk Court, Rockledge, FL 32955
321-609-9083

Dean Paterakis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1904 Glen Meadows Circle, Melbourne, FL 32935
321-255-1282

Gary A. Shiffrin
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
4770 Parkstone Drive, Rockledge, FL 32955
321-639-5031

Tom Wuchte
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1751 Sarno Road #5, Melbourne, FL 32935
321-693-9534

SCHOOL BOARD MEMBER, DISTRICT 5 (Special Election)

Nonpartisan | Elected from School Board District 5

Margie Kinder
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1685 Sawgrass Drive SW, Palm Bay, FL 32908
321-729-0160

Stuart Rowan
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
3759 Peacock Drive, Melbourne, FL 32904
321-243-2500

Andrew J. Ziegler
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 120416, West Melbourne, FL 32912
321-821-0730

SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 1

Nonpartisan | Elected from Sebastian Inlet District

Jonathan "JB" Bredemeyer
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2101 Belmont Way, West Melbourne, FL 32904
772-359-8331

Joseph D. Hallowell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
809 Kanawha Street, Melbourne, FL 32901

Jenny Lawton Seal
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2215 Myla Lane, Melbourne, FL 32935
321-302-2137

SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 2

Nonpartisan | Elected from Sebastian Inlet District

Tim Freeman
Status: Withdrew 10/3/08
Post Office Box 780607, Sebastian, FL 32978
772-589-5240

Donnie "DJ" Jenkins
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
210 Ridgemont Circle SW, Palm Bay, FL 32909
321-271-6213

Beth L. Mitchell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
598 Futch Way, Sebastian, FL 32958
772-589-5969

Lisa Roma
Status: Withdrew 10/2/08
Post Office Box 781716, Sebastian, FL 32978
772-581-0273

SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 3

Nonpartisan | Elected from Sebastian Inlet District

C. Raymond Reed
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2714 School Drive NE, Palm Bay, FL 32905
321-951-9333

Jeannett Westlake
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
110 San Paulo Circle, West Melbourne, FL 32904

SOIL AND WATER DISTRICT, GROUP 1

Nonpartisan | Elected Countywide

Caroline Christian
Status: Elected Without Opposition
2870 South Courtenay Parkway, Merritt Island, FL 32952
321-456-9969

SOIL AND WATER DISTRICT, GROUP 3

Nonpartisan | Elected Countywide

Reed C. Cary
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
413 Sunset Boulevard, Melbourne Beach, FL 32951

Nancy Marr Stephenson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
6600 Possum Lane, Mims, FL 32754

SOIL AND WATER DISTRICT, GROUP 5

Nonpartisan | Elected Countywide

Bud Crisafulli
Status: Elected Without Opposition
5525 N. Courtney Parkway, Merritt Island, FL 32953
321-453-7131

BAREFOOT BAY TRUSTEES

Nonpartisan | Elected from Barefoot Bay Recreation District

VOTE FOR NO MORE THAN THREE

Robert J. Allan
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
831 Vireo Drive, Barefoot Bay, FL 32976
772-539-8526

Joseph B. Klosky
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
960 Barefoot Boulevard, Barefoot Bay, FL 32976
772-663-2243

John M. McAfee
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
712 Amaryllis Drive, Barefoot Bay, FL 32976

Charles W. Mershon
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1200 Waterway Drive, Barefoot Bay, FL 32976
772-664-2122

BAYTREE SUPERVISOR, GROUP 1

Nonpartisan | Elected from Baytree Community Development District

G. Melvin Mills, Jr.
Status: Elected Without Opposition
8200 Compton Way, Melbourne, FL 32940

BAYTREE SUPERVISOR, GROUP 2

Nonpartisan | Elected from Baytree Community Development District

Michael W. Harden
Status: Elected Without Opposition
982 Balmoral Way, Melbourne, FL 32940
321-693-9115

HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 2

Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District

Richard H. Hayes
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
150 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907

Edward C. Goodfield
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1251 Joy Court NE, Palm Bay, FL 32907
321-953-3385

HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 4

Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District

John W. Corton
Status: Elected Without Opposition
141 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907-2116

HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 6

Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District

Gerald R. Livermore
Status: Elected Without Opposition
399 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907
321-768-6286

HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 8

Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District

Richard L. Kissinger
Status: Elected Without Opposition
424 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907

NORTH MERRITT ISLAND REPRESENTATIVE, GROUP 2

Nonpartisan | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

No qualified candidates

NORTH MERRITT ISLAND REPRESENTATIVE, GROUP 4

Nonpartisan | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Thomas A. McFarland
Status: Elected Without Opposition
3115 Water Oak Drive, Merritt Island, FL 32953
321-454-4265

NORTH MERRITT ISLAND REPRESENTATIVE, GROUP 6

Nonpartisan | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Shaye J. Williams
Status: Elected Without Opposition
5900 North Tropical Trail, Merritt Island, FL 32953

VIERA EAST SUPERVISOR, GROUP 3

Nonpartisan | Elected from Viera East Community Development District

James B. Seidel
Status: Elected Without Opposition

VIERA EAST SUPERVISOR, GROUP 4

Nonpartisan | Elected from Viera East Community Development District

Vincent Anella
Status: Elected Without Opposition
1607 Grand Isle Boulevard, Melbourne, FL 32940
321-253-1089

VIERA EAST SUPERVISOR, GROUP 5

Nonpartisan | Elected from Viera East Community Development District

Rob Dale
Status: Elected Without Opposition
7331 Office Park Suite #3, Melbourne, FL 32940

Jack Mc Ginn
Status: Withdrew
4776 Parkstone Drive, Viera, FL 32955
321-636-0609

CAPE CANAVERAL COUNCIL

Nonpartisan | Elected from City of Cape Canaveral

VOTE FOR NO MORE THAN TWO

Robert E. Hoog
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

John Johanson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Leo Nicholas
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Jack Olive
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Betty Walsh
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

COCOA MAYOR

Nonpartisan | Elected from City of Cocoa

Mike Blake
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

David Golding
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Dontavious "Tay" Smith
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 756, Cocoa, FL 32922

COCOA COUNCIL DISTRICT 2

Nonpartisan | Elected from Cocoa Council District 2

A. Dora Jackson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Jake Williams, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

COCOA COUNCIL DISTRICT 3

Nonpartisan | Elected from Cocoa Council District 3

Charlie Love
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Pat McCrary
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

COCOA BEACH MAYOR

Nonpartisan | Elected from City of Cocoa Beach

Leon "Skip" Beeler
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

GRANT-VALKARIA COUNCIL

Nonpartisan | Elected from Town of Grant-Valkaria

VOTE FOR NO MORE THAN THREE

Wally Bowles
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Cathy Landrum Demott
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Lisette M. Kolar
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Jason B. Mahaney
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Dan Robino
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

INDIALANTIC MAYOR

Nonpartisan | Elected from Town of Indialantic

David Berkman
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Robert L. Cochran, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

INDIALANTIC COUNCIL SEAT 4

Nonpartisan | Elected from Town of Indialantic

Mike Borysiewicz
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Randall S. Greer
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

INDIAN HARBOUR BEACH COUNCIL SEAT 1

Nonpartisan | Elected from City of Indian Harbour Beach

Tim Muth
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Gene Newberry
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

INDIAN HARBOUR BEACH COUNCIL SEAT 2

Nonpartisan | Elected from City of Indian Harbour Beach

James Nolan, Sr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

MALABAR MAYOR

Nonpartisan | Elected from Town of Malabar

Thomas M. Eschenberg
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Bridget A. Ports
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

MALABAR COUNCIL DISTRICT 1

Nonpartisan | Elected from Town of Malabar

Nancy Borton
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

MALABAR COUNCIL DISTRICT 2

Nonpartisan | Elected from Town of Malabar

Brian Vail
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

MALABAR COUNCIL DISTRICT 3

Nonpartisan | Elected from Town of Malabar

Donald E. Krieger
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
321-724-2143

Charles D. "Chuck" McClelland
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Steve Rivet
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

MELBOURNE MAYOR

Nonpartisan | Elected from City of Melbourne

Harry C. Goode, Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 1

Nonpartisan | Elected from City of Melbourne

Mike Nowlin
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
313 Live Oak Lane, Melbourne, FL 32935
321-254-1886

Tammy Sandberg
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2983 Saint Helen's Way, Melbourne FL 32935
321-253-1271

MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 3

Nonpartisan | Elected from City of Melbourne

Kathy Meehan
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1310 East Prospect Avenue, Melbourne, FL 32901
321-984-7588

Pat Poole
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Merrill Robertson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 5

Nonpartisan | Elected from City of Melbourne

Molly Tasker
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

MELBOURNE BEACH MAYOR

Nonpartisan | Elected from Town of Melbourne Beach

Rita A. Karpie
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Thomas R. Shaw
Status: Withdrew 10/8/08
No address or phone information available

William G. Stacey
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

MELBOURNE VILLAGE MAYOR/COMMISSIONER

Nonpartisan | Elected from Town of Melbourne Village

Scott McCoy
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Lyle Zody
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

MELBOURNE VILLAGE COMMISSIONER

Nonpartisan | Elected from Town of Melbourne Village

VOTE FOR NO MORE THAN THREE

Priscilla Griffith
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

Richard Jones
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

David F. Sinton
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

PALM BAY MAYOR

Nonpartisan | Elected from City of Palm Bay

John J. Mazziotti
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

PALM BAY COUNCIL SEAT 2

Nonpartisan | Elected from City of Palm Bay

Brian Jacob Anderson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

James Brock
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

William Capote
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Natasha C. Logan Munnings
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

PALM BAY COUNCIL SEAT 3

Nonpartisan | Elected from City of Palm Bay

Michele Paccione
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Bruce Wechsler
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Grace White
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

PALM SHORES COUNCIL SEAT 2

Nonpartisan | Elected from Town of Palm Shores

Sheila Donahue
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

PALM SHORES COUNCIL SEAT 3

Nonpartisan | Elected from Town of Palm Shores

Paul Bonville
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

PALM SHORES COUNCIL SEAT 4

Nonpartisan | Elected from Town of Palm Shores

Bill Blucker
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

ROCKLEDGE MAYOR

Nonpartisan | Elected from City of Rockledge

Larry L. Schultz
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 3

Nonpartisan | Elected from City of Rockledge

Colleen M. Stuart
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 4

Nonpartisan | Elected from City of Rockledge

Frank T. Forester
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

SATELLITE BEACH COUNCIL

Nonpartisan | Elected from City of Satellite Beach

VOTE FOR NO MORE THAN TWO

Michael E. Chase
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Jeffrey E. Fleis
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Pamela Stamm
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

TITUSVILLE MAYOR (SEAT 4)

Nonpartisan | Elected from City of Titusville

Bob Barrows
Status: Defeated in August 26 Primary Election
No address or phone information available

Wes Joyner
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1191 S Park Ave Apt H, Titusville, FL 32780
321-264-9941

Ron Swank
Status: Defeated in August 26 Primary Election
No address or phone information available

Jim Tulley
Status: Elected in August 26 Primary Election
1305 Ranchero Avenue, Titusville, FL 32780
321-383-1268

TITUSVILLE COUNCIL SEAT 2

Nonpartisan | Elected from City of Titusville

Martha Jane (MJ) Long
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
300 York Avenue, Titusville, FL 32796
321-298-5996

Andrew Whitaker
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
143 Harrison Street, Titusville, FL 32780

WEST MELBOURNE COUNCIL

Nonpartisan | Elected from City of West Melbourne

VOTE FOR NO MORE THAN THREE

Pat Bentley
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Stephany Eley
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Bill Mettrick
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Damian Wilson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
755 Triple Crown Lane, West Melbourne, FL 32904
321-369-9992


321-290-VOTE (8683)
1-833-803-0613 (Spanish - Toll Free)

Titusville
400 South Street
Titusville, FL 32780

Viera
2725 Judge Fran
Jamieson Way
Viera, FL 32940

Melbourne
1515 Sarno Road
Melbourne, FL 32935

Palm Bay
450 Cogan Drive SE
Palm Bay, FL 32909