Search
Language

Home

Home

2010 Candidates

Unless specified, all contests are Vote for One.

FEDERAL

United States Senator | United States Representative, District 15 | United States Representative, District 24

STATE

Governor/Lieutenant Governor | Attorney General | Chief Financial Officer | Commissioner of Agriculture

LEGISLATIVE

State Senator, District 24 | State Senator, District 26

State Representative, District 29 | State Representative, District 30 | State Representative, District 31 | State Representative, District 32 | State Representative, District 80

COUNTY

Clerk of the Circuit Court

County Commissioner, District 2 | County Commissioner, District 4

Canaveral Port Authority, District 1 | Canaveral Port Authority, District 3 | Canaveral Port Authority, District 4 | Canaveral Port Authority, District 5

NONPARTISAN

Supreme Court Retention

Fifth District Court of Appeal Retention

Circuit Court Judge, Group 3 | Circuit Court Judge, Group 6 | Circuit Court Judge, Group 9 | Circuit Court Judge, Group 16 | Circuit Court Judge, Group 22 | Circuit Court Judge, Group 24

County Court Judge, Group 1 | County Court Judge, Group 2 | County Court Judge, Group 4

School Board, District 1 | School Board, District 2School Board, District 5

Sebastian Inlet District, District 4 | Sebastian Inlet District, District 5

Soil and Water Conservation District, Group 1 | Soil and Water Conservation District, Group 2 | Soil and Water Conservation District, Group 4

SPECIAL DISTRICTS

Barefoot Bay Recreation District (3 seats)

Baytree Community Development District, Group 3 | Baytree Community Development District, Group 4 | Baytree Community Development District, Group 5

Heritage Isle Community Development District, Group 1 | Heritage Isle Community Development District, Group 2

Holiday Park Recreation District, Group 2 | Holiday Park Recreation District, Group 4 | Holiday Park Recreation District, Group 6 | Holiday Park Recreation District, Group 8

North Merritt Island Dependent Special District, Group 1 | North Merritt Island Dependent Special District, Group 3 | North Merritt Island Dependent Special District, Group 5 | North Merritt Island Dependent Special District, Group 7

Viera East Community Development District, Group 1 | Viera East Community Development District, Group 2

CITIES AND TOWNS

Cape Canaveral Council

Cocoa Council District 1 | Cocoa Council District 4

Cocoa Beach Commission Seat 4 | Cocoa Beach Commission Seat 5

Grant-Valkaria Town Council

Indialantic Mayor | Indialantic Council Seat 1 | Indialantic Council Seat 2 | Indialantic Council Seat 4

Indian Harbour Beach Council Seat 4 | Indian Harbour Beach Council Seat 5

Malabar Council District 1 | Malabar Council District 2 | Malabar Council District 3

Melbourne Council District 6

Melbourne Beach Commissioner at Large

Mebourne Village Commission

Palm Bay Council Seat 4 | Palm Bay Council Seat 5

Palm Shores Council Seat 2 | Palm Shores Council Seat 4

Rockledge Council Seat 1 | Rockledge Council Seat 2

Titusville Council Seat 1 | Titusville Council Seat 3 | Titusville Council Seat 5

West Melbourne Mayor | West Melbourne City Council


UNITED STATES SENATOR
Elected Statewide

REPUBLICAN

William Escoffery III
Status: Defeated in August 24 Primary Election
265 Country Club Road, Shalimar, FL 32579
850-225-7228

William Billy Kogut
Status: Defeated in August 24 Primary Election
12 Winchester Road, Ormond Beach, FL 32174

Marco Rubio
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
4027 South LeJeune Road, Coral Gables, FL  33146

DEMOCRATIC

Glenn A. Burkett
Status: Defeated in August 24 Primary Election
5431 North Airport-Pulling Road, Naples, FL 34109
239-596-3611

Maurice A. Ferre
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 558807, Miami, FL 33255
305-910-0207

Jeff Greene
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 6757, West Palm Beach, FL  33405
561-376-2816

Kendrick B. Meek
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
111 NW 183rd Street, Suite 325, Miami, FL 33169
305-655-3213

NO PARTY

Lewis Jerome Armstrong
 
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
7536 Jane Lane North, Jacksonville, FL 32210
904-771-0809

Sue Askeland
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1396 SW Palm City Road, Stuart, FL  34994
772-287-9178

Bobbie Bean
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
500 Ruffian's Way, Sebring, FL  33875
863-385-2229

Charlie Crist
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1694, Tallahassee, FL  32302

Bruce Ray Riggs
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2620 North Donovan Avenue, Crystal River, FL  34428
352-364-1928

Rick Tyler
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
4 North Navy Boulevard, Pensacola, FL  32507
850-417-4888

CONSTITUTION

Bernie DeCastro
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 3336, Ocala, FL  34478
352-867-8877

LIBERTARIAN

Alexander Andrew Snitker
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 5411, Spring Hill, FL  34611
727-424-9530

WRITE-IN

Piotr Blass
Status: Qualified for November 2 General Election
113 West Tara Lakes, Boynton Beach, FL  33436
561-523-1701

George Drake
Status: Qualified for November 2 General Election
2745 Fieldstone Court, Orlando, FL  32839
407-859-7191

Howard Knepper
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 601013, North Miami Beach, FL  33160
305-948-3525

Carol Ann Joyce LaRosa
Status: Qualified for November 2 General Election
181 Hosmer Avenue, Englewood, FL  34223
941-473-3056 

Richard Lock
Status: Qualified for November 2 General Election
1016 Patriot Place, Dunedin, FL  34698
727-736-8233

Robert Monroe
Status: Qualified for November 2 General Election
2235 Turnberry Drive, Oviedo, FL  32765
407-492-8189

Belinda Gail Quarterman-Noah
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 46535, Tampa, FL  33646
813-388-6755

 

UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 15
Elected from Congressional District 15

REPUBLICAN

Bill Posey
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1824 South Fiske Boulevard, Rockledge, FL  32955

DEMOCRATIC

Shannon Roberts
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 155, Cape Canaveral, FL  32920

 

UNITED STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 24
Elected from Congressional District 24

REPUBLICAN

Sandra "Sandy" Adams
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1566, Orlando, FL 32802

Karen Diebel
Status: Defeated in August 24 Primary Election
127 West Fairbanks Avenue #482, Winter Park, FL 32789
772-224-1166

Tom Garcia
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 5037, Titusville, FL 32783

Deon Long
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 3119, Winter Park, FL 32790

Craig S. Miller
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2640A Mitcham Drive, Tallahassee, FL 32308

DEMOCRATIC

Suzanne Kosmas
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1547, New Smyrna Beach, FL 32170
386-428-3900

Paul P. Partyka
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1025 Nancy Circle, Winter Springs, FL  32708

WRITE-IN

Nicholas Ruiz III
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 1372, New Smyrna Beach, FL  32170
386-451-3800

 

GOVERNOR/LIEUTENANT GOVERNOR
Elected Statewide

REPUBLICAN

Mike McCalister
Status: Defeated in August 24 Primary Election
3201 Foxden Lane, Plant City, FL  33565
727-641-4873

Bill McCollum
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 915006, Longwood, FL  32791

Rick Scott
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
1400 Gulf Shore Boulevard North, Suite 148, Naples, FL 34102

DEMOCRATIC

Brian P. Moore
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 5742, Spring Hill, FL  34611
352-686-9936

Alex Sink
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 75590, Tampa, FL 33675

NO PARTY

Michael E. Arth
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
302 South Hayden Avenue, Deland, FL 32724
386-738-2230

Daniel Imperato
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
222 Lakeview Avenue #296, West Palm Beach, FL 33401
561-805-9494

Farid Khavari
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 570502, Miami, FL 33257
786-286-6697

C. C. Reed
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
145 NE 78th Street #606, Miami, FL 33138
786-715-9338

INDEPENDENCE

Peter L. Allen
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 2206, Riverview, FL 33568
813-671-3122

WRITE-IN

Josue Larose
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 9961, Fort Lauderdale, FL 33310
954-839-7197

 

ATTORNEY GENERAL
Elected Statewide

REPUBLICAN

Holly Benson
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2640A Mitcham Drive, Tallahassee, FL 32308

Pam Bondi
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
610 South Boulevard, Tampa, FL 33606

Jeff Kottkamp

Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 10787, Tallahassee, FL  32302

DEMOCRATIC

Dave Aronberg
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 5400872, Greenacres, FL 33454

Dan Gelber
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
801 Arthur Godfrey Road, Suite #400, Miami Beach, FL 33140
305-538-8373

NO PARTY

 Jim Lewis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2215 Manatee Drive, Fort Lauderdale, FL 33316
954-907-2788

 

CHIEF FINANCIAL OFFICER
Elected Statewide

REPUBLICAN 

Jeff Atwater
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 14366, North Palm Beach, FL 33408

DEMOCRATIC

Loranne Ausley
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 10083, Tallahassee, FL 32302

NO PARTY

Ken Mazzie
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 354608, Palm Coast, FL  32135
386-206-1870

Tom Stearns
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 637, Dade City, FL  33526
727-271-3737

 

COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Elected Statewide

REPUBLICAN

Adam H. Putnam
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 547, Bartow, FL 33831

DEMOCRATIC

Scott Maddox
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1507, Tallahassee, FL  32302
850-222-6020

NO PARTY

 Thad Hamilton
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
9352 NW 46th Court, Sunrise, FL 33351
954-547-9115

TEA

Ira Chester
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
3305 Claiborne Court, Tallahassee, FL  32312

 

STATE SENATOR, DISTRICT 24
Elected from Senatorial District 24

REPUBLICAN

Thad Altman
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
2106 Lionel Drive, Melbourne, FL 32940

Bart Carmichael
Status: Defeated in August 24 Primary Election
342 Carmel Drive, Melbourne, FL 32940
321-536-4924

NO PARTY

Steven Edmonds
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1022 Vannessa Drive, Oviedo, FL 32765
407-701-9045

 

STATE SENATOR, DISTRICT 26
Elected from Senatorial District 26

REPUBLICAN

Mike Haridopolos
Status: Elected Without Opposition
Post Office Box 33326, Indialantic, FL 32903
321-752-3131


STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 29
Elected from House District 29

REPUBLICAN

Robert "Rob" Dale
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1720 Curlew Court, Rockledge, FL 32955
321-254-6404

Tom Goodson
Status: Elected in August 24 Primary Election
630 Cidco Road, Cocoa, FL 32926
321-631-5523

Erin K. Grall
Status: Defeated in August 24 Primary Election
220 56th Drive SW, Vero Beach, FL  32968

J. Roger Shealy
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1724 Smith Drive, Titusville, FL  32780

 

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 30
Elected from House District 30

REPUBLICAN

Ritch Workman
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
6450 Anderson Way, Melbourne, FL 32940
321-292-1880

DEMOCRATIC

Amy C. Tidd
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1357 Heritage Acres Boulevard, Rockledge, FL 32955
321-631-3916

 

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 31
Elected from House District 31

REPUBLICAN

Lori Halbert
Status: Defeated in August 24 Primary Election
343 Orlando Boulevard, Indialantic, FL  32903
321-508-6936

John Tobia
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 372920, Satellite Beach, FL  32937
321-591-4990

DEMOCRATIC

Jane Havet
Status: Defeated in August 24 Primary Election
646 Hunan Street NE, Palm Bay, FL  32907
321-557-6836

Jodi James
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
2613 Larry Court, Melbourne, FL  32935
321-253-3673

Joe Pishgar
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1500 Whitman Drive, West Melbourne, FL 32904
321-727-2929

 

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 32
Elected from House District 32

REPUBLICAN

Steve Crisafulli
Status: Elected Without Opposition
5525 North Courtenay Parkway, Merritt Island, FL 32953
321-453-7131

 

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 80
Elected from House District 80

REPUBLICAN

Art Argenio
Status: Defeated in August 24 Primary Election
4215 North Highway A1A, Fort Pierce, FL 34949
772-464-0966

Debbie Mayfield
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
1820 Ocean Way, Vero Beach, FL 32963

Bradley Ward
Status: Defeated in August 24 Primary Election
6230 59th Court, Vero Beach, FL  32967
772-453-9898

WRITE-IN

Derek Muller
Status: Qualified for November 2 General Election
865 34th Avenue, Vero Beach, FL  32960

 

CLERK OF THE CIRCUIT COURT
Elected Countywide

REPUBLICAN

Joanne Corby
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2462 Chapparal Drive, Melbourne, FL  32934
321-259-4210

Clarissa E. Harrell
Status: Defeated in August 24 Primary Election
8195 North Wickham Road, Suite 200, Melbourne, FL  32940
321-794-1851

Mitch Needelman
Status: Elected in August 24 Primary Election
2317 South Bignonia Street, Melbourne, FL  32901
321-768-7752

 

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 2
Elected from County Commission District 2

REPUBLICAN

Chuck Nelson
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 540156, Merritt Island, FL  32954
321-543-7085

Clyde Thodey
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 540993, Merritt Island, FL  32954-0933

LIBERTARIAN

Ilene Davis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
315 Brevard Avenue, Cocoa, FL  32922

TEA

Ron Taylor
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2111 Winston Drive, Cocoa, FL  32926

WRITE-IN

Court Roberts
Status: Qualified for November 2 General Election
21 West Point Drive, Cocoa Beach, FL  32931

 

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 4
Elected from County Commission District 4

REPUBLICAN

Mary Bolin
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
380 Sherwood Avenue, Satellite Beach, FL  32937

Matt Nye
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 121383, West Melbourne, FL  32912
321-626-9791

WRITE-IN

Brieanne Daigle
Status: Qualified for November 2 General Election
2291 Windham Drive, Melbourne, FL  32935
321-508-6887

 

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 1
Elected from the Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Jerry W. Allender
Status: Elected in August 24 Primary Election
719 Garden Street, Titusville, FL  32796
321-269-1511

Frank Buckoski
Status: Defeated in August 24 Primary Election
3439 West Main Street, Mims, FL  32754
321-267-9305

Ken Ward
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2995 Fawn Lake Boulevard, Mims, FL  32754
321-863-6189

 

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 3
Elected from the Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Mark Cook
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1097 Coronado Drive, Rockledge, FL  32955
321-427-6812

David R. Golding
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2011 Michigan Avenue, Cocoa, FL  32926
321-258-6867

Frank E. Sullivan
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 10, Cocoa, FL  32923
321-632-0550

DEMOCRATIC

Robert "Bob" Jenkins
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1020 Kingfisher Way, Rockledge, FL  32955
321-636-2668

 

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 4
Elected from the Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Bruce Deardoff
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
28 Bogart Place, Merritt Island, FL  32953
321-452-6751

William L. Golding
Status: Defeated in August 24 Primary Election
5625 Judson Road, Merritt Island, FL  32953
321-427-1457

Rod Hagen
Status: Defeated in August 24 Primary Election
801 Del Rio Way, Suite 303, Merritt Island, FL  32953-3539
321-223-7865

Kenneth P. Karpinski
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1470 Dorsal Street, Merritt Island, FL 32952
321-452-5535

Randy O'Brien
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2070 Leeward Lane, Merritt Island, FL  32953
321-452-4878

William "Bill" Parker
Status: Defeated in August 24 Primary Election
450 Carrioca Court, Merritt Island, FL  32953
321-452-5116

INDEPENDENT

Fred Garbotz
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
3875 Savannahs Trail, Merritt Island, FL  32953

 

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 5
Elected from the Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Vittoria Anne Barkley
Status: Defeated in August 24 Primary Election
7958 Evelyn Court, Cape Canaveral, FL  32920 

Malcolm (Mac) McLouth
Status: Defeated in August 24 Primary Election
5300 Ocean Beach Boulevard #406, Cocoa Beach, FL  32931
321-783-2994

Tom Weinberg
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
404 South Banana River Boulevard, Cocoa Beach, FL  32931
321-258-8002

DEMOCRATIC

Peter "Pete" Nichols
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1912, Cape Canaveral, FL  32920
321-501-0092

 

SUPREME COURT RETENTION
Nonpartisan | Elected Statewide

(Note: the candidates below are each running for retention; they are not opposing one another)

Charles T. Canady
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
222 Morningside Drive, Lakeland, FL  33803 

Jorge Labarga
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
332 South Franklin Boulevard, Tallahassee, FL  32301
850-413-8371 

James E. C. Perry
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
500 South Duval Street, Tallahassee, FL  32399
850-921-1096

Ricky L. Polston
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
500 South Duval Street, Tallahassee, FL  32399
850-488-2361

 

FIFTH DISTRICT COURT OF APPEAL RETENTION
Nonpartisan | Elected from Fifth Appelate District

(Note: the candidates below are each running for retention; they are not opposing one another) 

Jay Cohen
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Jacqueline R. Griffin
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Bruce W. Jacobus
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

David A. Monaco
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Vincent G. Torpy Jr.
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available


CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 3
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

Carsandra D. Buie
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 2920, Sanford, FL  32772
321-363-3039 

Oscar Hotusing
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
778 Wyeth Street, West Melbourne, FL  32904
321-544-0437

Jessica Recksiedler
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
Post Office Box 471366, Lake Monroe, FL  32747

 

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 6
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

David Dugan
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 9
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

George W. Maxwell
Status: Elected Without Opposition
Post Office Box 717, Melbourne, FL  32901

 

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 16
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

Jeff Dowdy
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1182 Oak Creek Court, Winter Springs, FL  32708
407-696-2859

Michael J. Rudisill
Status: Elected in August 24 Primary Election
4910 Cains Wren Trail, Sanford, FL  32771

 

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 22
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

Morgan Laur Reinman
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 24
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

Linda Schoonover
Status: Elected in August 24 Primary Election
1301 South International Parkway, Suite 1041, Lake Mary, FL  32746
407-771-2000

Clayton Daniel Simmons
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 84, Cocoa, FL  32923
407-314-6085

 

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 1
Nonpartisan | Elected Countywide

David Edward Silverman
Status: Elected Without Opposition
1270 North Wickham Road, Suite 16, Box 613, Melbourne, FL  32935
321-302-4577

 

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 2
Nonpartisan | Elected Countywide

A. B. Majeed
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 4
Nonpartisan | Elected Countywide

Rhonda Babb
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

SCHOOL BOARD, DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from School Board District 1

Robert Jordan
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
1750 Lakeside Drive, Titusville, FL  32780
321-267-8990

Michael L. Krupp
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
6741 Windover Way, Titusville, FL  32780
321-269-5805

Martin McClellan
Status: Defeated in August 24 Primary Election
3595 Grantline Road, Mims, FL  32754
321-759-5955

 

SCHOOL BOARD, DISTRICT 2
Nonpartisan | Elected from School Board District 2

Barbara Murray
Status: Elected Without Opposition
6113 North Tropical Trail, Merritt Island, FL  32953
321-452-1623

 

SCHOOL BOARD, DISTRICT 5
Nonpartisan | Elected from School Board District 5

Dean Paterakis
Status: Defeated in August 24 Primary Election
105 Lagoon Avenue, Melbourne, FL  32901
321-220-7068

Andy Ziegler
Status: Elected in August 24 Primary Election
4045 Powell Road, West Melbourne, FL  32904
321-676-4568

 

SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 4
Nonpartisan | Elected from the Sebastian Inlet District

Anthony Infantini
Status: Defeated in August 24 Primary Election
8894 Highway A1A, Melbourne Beach, FL  32951
321-951-3601

Donnie "DJ" Jenkins
Status: Defeated in August 24 Primary Election
7936 98th Court, Sebastian, FL  32967
321-271-6213

Jay Mills
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
668 Rolling Hill Drive, Sebastian, FL  32958

Ann Perry
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
Post Office Box 780778, Sebastian, FL  32978
772-589-9773

 

SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 5
Nonpartisan | Elected from the Sebastian Inlet District

Jim Culberson
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available

Pete Murphy
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 411417, Melbourne, FL  32941

Joseph "Joe" Pearce
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
3279 Galleon Avenue NE, Palm Bay, FL  32905
321-369-9656

 

SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected Countywide

Daniel A. DeSousa
Status: Elected Without Opposition
1171 Rock Springs Drive, Melbourne, FL  32935
321-537-5272

 

SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected Countywide

Allen Cowart
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
3900 Fenner Road, Cocoa, FL  32926
321-863-4748

Tammy Michonski
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
4860 Ancona Road, Cocoa, FL  32927

 

SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 4
Nonpartisan | Elected Countywide

Sybrina Anderson
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
524 Bernardo Avenue NE, Palm Bay, FL  32907

Gabriel E. Johnson
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
439 Wilson Avenue, Satellite Beach, FL  32937
321-613-8299

Matt Susin
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
440 Paige Court, Melbourne, FL  32940
321-917-4780

 

BAREFOOT BAY RECREATION DISTRICT (3 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Barefoot Bay Recreation District

Bob Carillion
Status: Withdrew 10/18/10
1467 Barefoot Circle, Barefoot Bay, FL  32976
772-713-1736

Joseph B. Klosky
Status: Elected Without Opposition
960 Barefoot Blvd, Barefoot Bay, FL 32976
772-663-2243

John M. McAfee
Status: Elected Without Opposition
712 Amaryllis Drive, Barefoot Bay, FL  32976

Charles W. Mershon
Status: Elected Without Opposition
1200 Waterway Drive, Barefoot Bay, FL  32976
772-664-2122

 

BAYTREE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 3
Nonpartisan | Elected from the Baytree Community Development District

Ed Rizzotti
Status: Elected Without Opposition
415 Baytree Drive, Melbourne, FL  32940
321-258-8040

 

BAYTREE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 4
Nonpartisan | Elected from the Baytree Community Development District

Maria G. Hernandez
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
317 Sandhurst Drive, Melbourne, FL  32940
321-751-0014

Lou Smail
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1013 Balmoral Way, Melbourne, FL  32940
321-751-2329

 

BAYTREE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 5
Nonpartisan | Elected from the Baytree Community Development District

John W. Finafrock
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
510 Royston Lane, Melbourne, FL  32940
321-751-0241

Debi K. Malinak
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1123 Balmoral Way, Melbourne, FL  32940
321-757-3912

 

HERITAGE ISLE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from the Heritage Isle Community Development District

E. J. "Jay" Williams, Jr.
Status: Elected Without Opposition
6635 Pacheco Lane, Viera, FL 32940
321-610-8541

 

HERITAGE ISLE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from the Heritage Isle Community Development District

James S. Brown
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
321-504-6196

John G. Gergulis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
321-632-8117

 

HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District

No qualified candidates


HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 4
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District

John W. Corton
Status: Elected Without Opposition
141 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907-2116
321-728-1914

 

HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 6
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District

No qualified candidates


HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 8
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District

Richard L. Kissinger
Status: Elected Without Opposition
424 Holiday Park Boulevard, Palm Bay, FL  32907

 

NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District

Mary E. Hillberg
Status: Elected Without Opposition
3780 Sierra Drive, Merritt Island, FL 32953
321-453-0220

 

NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 3
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District

No qualified candidates


NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 5
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District

Aneta W. Ott
Status: Elected Without Opposition
5855 Broad Acres Street, Merritt Island, FL 32953
321-452-4917

 

NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 7
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District

Ronald M. Penn
Status: Elected Without Opposition
1750 Dee Drive, Merritt Island, FL 32953

 

VIERA EAST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from the Viera East Dependent Special District

Francis C. Brothers
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
4938 Oaklefe Court, Viera, FL  32955

William Loeser
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1553 Quinn Drive, Viera, FL  32955
321-604-5050

 

VIERA EAST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from the Viera East Dependent Special District

Eugene E. Luthe
Status: Elected Without Opposition
1667 Grand Isle Boulevard, Melbourne, FL  32940

 

CAPE CANAVERAL COUNCIL (2 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the City of Cape Canaveral

Richard Fischer
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1571, Cape Canaveral, FL  32920
321-720-9522

John Johanson
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
607 Manatee Bay Drive, Cape Canaveral, FL  32920
321-783-6821

Jim Morgan
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
551 Casa Bella Drive #201E, Cape Canaveral, FL  32920
321-784-0024

Leo Nicholas
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
250 Harbor Drive, Cape Canaveral, FL  32920
321-514-3086

Buzz Petsos
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
618 Madison Avenue, Cape Canaveral, FL  32920
321-799-1876

David Schirtzinger
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
314 Surf Drive, Cape Canaveral, FL  32920
321-799-9999

 

COCOA COUNCIL DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from the Cocoa Council District 1

Don Smith
Status: Withdrew 9/16/10
No address or phone information available

Clarence Whipple, Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

COCOA COUNCIL DISTRICT 4
Nonpartisan | Elected from Cocoa Council District 4

Jeri Ann Blanco
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Tyler Furbish
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1091, Cocoa, FL  32923

Zack Lewis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
321-632-8153

Miriam Moore
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

COCOA BEACH COMMISSION SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the City of Cocoa Beach

Skip Williams
Status: Elected Without Opposition
58 Westview Lane, Cocoa Beach, FL  32922
321-783-1850

 

COCOA BEACH COMMISSION SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Cocoa Beach

Don John
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
5005 Ocean Beach Boulevard, Cocoa Beach, FL  32922
321-917-0331

Mary Nail
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
105 St. Croix Avenue, Cocoa Beach, FL  32922
321-784-2152

Dave Netterstrom
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
823 South Atlantic Avenue, Cocoa Beach, FL  32922
321-784-2967

 

GRANT-VALKARIA TOWN COUNCIL (3 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Town of Grant-Valkaria

Patrick Bryan
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Daniel Faden
Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Joseph J. Hackford
Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Dan Robino
Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

INDIALANTIC MAYOR
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic

David I. Berkman
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Robert L. Cochran, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

INDIALANTIC COUNCIL SEAT 1
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic

Lisa Leger Frazier
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Randy Greer
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Tony Laginess
Status: Withdrew 9/15/10
No address or phone information available

 

INDIALANTIC COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic

Loren Goldfarb
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

INDIALANTIC COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic

Stuart Glass
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Laura Lewandowski
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

INDIAN HARBOR BEACH COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the City of Indian Harbour Beach

Mary Anne O'Neill
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

INDIAN HARBOUR BEACH COUNCIL SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Indian Harbour Beach

Scott Nickle
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

MALABAR COUNCIL DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from the Town of Malabar

Carl A. Beatty
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Nancy Borton
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

MALABAR COUNCIL DISTRICT 2
Nonpartisan | Elected from the Town of Malabar

Wayne E. Abare
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

David White
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

MALABAR COUNCIL DISTRICT 3
Nonpartisan | Elected from the Town of Malabar

Donald E. Krieger
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 7, Malabar, FL  32950

Steve Rivet
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 6
Nonpartisan | Elected from the City of Melbourne

Greg Jones
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2721 Golf Lake Circle #1721, Melbourne, FL  32935
321-242-3444

James P. Teele
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 360353, Melbourne, FL  32936-0353
321-615-9090

 

MELBOURNE BEACH COMMISSIONER AT LARGE (2 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Town of Melbourne Beach

Gail Gowdy
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Paul Guglietta
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Jay Gurecki
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Stefan Hartmann
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Rocco Maglio
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

MELBOURNE VILLAGE COMMISSION (4 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Town of Melbourne Village

Priscilla Griffith
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

David Simon
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

Richard Jones
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

L. Scott McCoy
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

PALM BAY COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the City of Palm Bay

Kristine Marie Isnardi
Status: Qualified
562 Olivia Street SW, Palm Bay, FL  32908
321-727-9801

Benjamin J. Kiszkiel
Status: Qualified
419 Scanlon Road SW, Palm Bay, FL  32908
321-728-1906

 

PALM BAY COUNCIL SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Palm Bay

Ken Greene
Status: Qualified
1701 Ardmore Street NE, Palm Bay, FL  32907
321-725-2217

Sandra Karwel
Status: Qualified
1142 Bianca Drive NE, Palm Bay, FL  32905
321-501-5797

Milo Matthew Zonka
Status: Qualified
1077 Jupiter Boulevard NW, Palm Bay, FL  32907
321-409-8909

 

PALM SHORES COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from the Town of Palm Shores

Sheila Donahue
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

PALM SHORES COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the Town of Palm Shores

Bill Blucker
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 1
Nonpartisan | Elected from the City of Rockledge

Joe Lee Smith
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from the City of Rockledge

Dick Blake
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

TITUSVILLE COUNCIL SEAT 1
Nonpartisan | Elected from the City of Titusville

Kathleen Burson
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available

Don D. Human
Status: Defeated in August 24 Primary Election
No address or phone information available

Paul Secor
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available

Richard Ware
Status: Defeated in August 24 Primary Election
No address or phone information available

 

TITUSVILLE COUNCIL SEAT 3
Nonpartisan | Elected from the City of Titusville

Aldon Bookhardt
Status: Defeated in August 24 Primary Election
No address or phone information available

Walt Johnson
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available

Patrick Pearce
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available

 

TITUSVILLE COUNCIL SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Titusville

Curt Leady
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Rita Pritchett
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

WEST MELBOURNE MAYOR
Nonpartisan | Elected from the City of West Melbourne

Bill Mettrick
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2533 Ventura Circle, West Melbourne, FL 32904
321-728-5609

Hal J. Rose
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2403 Woodfield Circle, West Melbourne, FL 32904
321-768-7518

 

WEST MELBOURNE CITY COUNCIL (3 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the City of West Melbourne

Pat Bentley
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
542 Lake Ashley Circle, West Melbourne, FL  32904-1985
321-724-4255

Stephany Eley
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2446 Crystal Oaks Lane, West Melbourne, FL  32904
321-724-0168

Michael Hazlett
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
544 Lake Ashley Circle, West Melbourne, FL  32904

Brian Jack
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
734 John Carroll Lane, West Melbourne, FL 32904


321-290-VOTE (8683)
1-833-803-0613 (Spanish - Toll Free)

Titusville
400 South Street
Titusville, FL 32780

Viera
2725 Judge Fran
Jamieson Way
Viera, FL 32940

Melbourne
1515 Sarno Road
Melbourne, FL 32935

Palm Bay
450 Cogan Drive SE
Palm Bay, FL 32909