Search
Language

Home

Home

First Primary Election, September 6, 1988

Total Registered Voters 189,850
Total Ballots Cast 55,604 29.29%

DEMOCRATIC

Democratic Registered Voters 90,104
Democratic Ballots Cast 23,884 26.51%

Congressional

United States Senator - Vote for One

Patricia (Pat) Frank 2,528 10.21%
Bill Gunter 11,360 45.88%
Claude Kirk 1,364 5.51%
Buddy Mac Kay 8,058 32.55%
Dan Mica 1,130 4.56%
Fred Rader 319 1.29%

State

Secretary of State - Vote for One

William T. "Bill" Key 5,230 24.23%
Tom R. Moore 9,380 43.46%
Jim Taft 6,973 32.31%

Treasurer - Vote for One

Walt Dartland 3,922 16.45%
Ken Jenne 2,845 11.93%
John Vogt 17,078 71.62%

Legislative

State Representative, 31st House District - Vote for One

Eddie Mack, Jr. 3,116 38.64%
Charlie Roberts 4,949 61.36%

County

Clerk of the Circuit Court - Vote for One

Judith Atkin 10,659 44.19%
Ray Winstead 13,460 55.81%

Supervisor of Elections - Vote for One

Bee Polk 5,467 25.35%
Judy Stevens 16,095 74.65%

Party Offices

Precinct Committeeman, Precinct 13 - Vote for One

Lewis P. Jamieson 50 34.97%
Tom Myers, Jr. 58 40.56%
David Teek 35 24.48%

Precinct Committeewoman, Precinct 13 - Vote for One

Patricia Grogan 100 68.97%
Claire S. Myers 45 31.03%

Precinct Committeewoman, Precinct 36 - Vote for One

Chris Favata 80 31.62%
Judy Stevens 173 68.38%

REPUBLICAN

Republican Registered Voters 87,111
Republican Ballots Cast 29,581 33.96%

Congressional

United States Senator - Vote for One

Connie Mack 19,985 69.73%
Robert W. Merkle 8,674 30.27%

Representative in Congress, 11th Congressional District - Vote for One

Rod Borum 10,090 37.32%
Ron Martin 6,906 25.54%
Bill Tolley 10,042 37.14%

State

Treasurer - Vote for One

Tom Gallagher 19,128 72.98%
Raphael Herman 1,782 6.80%
Jeffrey L. Latham 5,301 20.22%

Legislative

State Senator, 17th Senatoral District - Vote for One

David L. Lindsey 2,637 22.15%
Oscar C. "Skip" Lott 1,511 12.69%
Lori Wilson 7,759 65.16%

County

Property Appraiser - Vote for One

Jim Ford 18,984 66.57%
Clark Maxwell 9,533 33.43%

Member Board of County Commissioners, District 1 - Vote for One

Keith Kohout 2,505 42.98%
Truman G. Scarborough 3,323 57.02%

Member Board of County Commissioners, District 3 - Vote for One

Andrea Deratany 3,652 47.25%
Carol Senne 4,077 52.75%

Member Canaveral Port Authority, District 2 - Vote for One

M. M. "Buck" Buchanan 7,882 63.35%
Pam O'Kell 4,560 36.65%

Member Canaveral Port Authority, District 4 - Vote for One

Bud Crisafulli 5,612 43.52%
Sue Ford 7,283 56.48%

Party Offices

State Executive Committeeman - Vote for One

Charles Bronson 21,205 85.64%
Chuck Urrutia 3,556 14.36%

State Executive Committeewoman - Vote for One

Ann T. Blackburn 12,168 50.19%
Phyllis Dresser 12,077 49.81%

Precinct Committeeman, Precinct 5 - Vote for One

Thomas C. Brown 103 47.47%
James G. Kline 114 52.53%

Precinct Committeewoman, Precinct 5 - Vote for One

Jacqueline Brown 111 50.45%
Anita D. Kline 109 49.55%

Precinct Committeewoman, Precinct 10 - Vote for Two

Lucia J. Bender 141 27.38%
Jane L. Davidson 178 34.56%
Carol L. Hurst 196 38.06%

Precinct Committeewoman, Precinct 27 - Vote for One

Betty Bateman 209 64.31%
Irene M. Dulude 116 35.69%

Precinct Committeeman, Precinct 31 - Vote for One

Bob Hartman 27 23.89%
Edgar B. Thompson 86 76.11%

Precinct Committeewoman, Precinct 38 - Vote for Two

Jean Marie Goodwin 124 32.63%
Christine Jagos 77 20.26%
Grace R. Markham 179 47.11%

Precinct Committeewoman, Precinct 45 - Vote for One

Olga T. Esparza 113 43.80%
Janet B. Sullivan 145 56.20%

Precinct Committeewoman, Precinct 50 - Vote for Two

Dolly Bennett 186 34.70%
Mary Lou Watson 183 34.14%
Patricia Lee Webb 167 31.16%

Precinct Committeeman, Precinct 57 - Vote for One

James T. Garrison 127 72.99%
Donald L. Schoenmann 47 27.01%

Precinct Committeewoman, Precinct 57 - Vote for One

Jean W. Dunham 110 60.44%
Yvonne Patrick 72 39.56%

Precinct Committeewoman, Precinct 60 - Vote for One

Catherine Marquis 61 35.26%
Jean K. Taylor 112 64.74%

Precinct Committeewoman, Precinct 65 - Vote for One

Shirley W. Andoniades 171 72.15%
Jean Roberto Friscea 66 27.85%

Precinct Committeeman, Precinct 104 - Vote for One

Jeffrey R. Douglas 51 31.48%
John F. Wood 111 68.52%

Precinct Committeewoman, Precinct 115 - Vote for One

Barbara B. Freeman 157 73.02%
Betty Ramsdell 58 26.98%

NONPARTISAN

Judicial

Circuit Court Judge, 18th Judicial Circuit, Group 16 - Vote for One

Ken Bevan 24,720 49.70%
Leonard V. Wood 25,014 50.30%

County Court Judge, Group 3 - Vote for One

John C. Adkins 19,723 38.25%
Daniel F. Citak 22,233 43.12%
Howard Swerbilow 9,604 18.63%

321-290-VOTE (8683)
1-833-803-0613 (Spanish - Toll Free)

Titusville
400 South Street
Titusville, FL 32780

Viera
2725 Judge Fran
Jamieson Way
Viera, FL 32940

Melbourne
1515 Sarno Road
Melbourne, FL 32935

Palm Bay
450 Cogan Drive SE
Palm Bay, FL 32909