• Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Active Registered Voters as of
  • Republicans:
  • Democrats:
  • NPAs:
  • Minor:
  • Total:

First Primary Election, September 5, 2000

Election Results

Total Registered Voters 273,918
Total Ballots Cast 64,659 23.61%

REPUBLICAN

Republican Registered Voters 127,799
Republican Ballots Cast 37,433 29.29%

Congressional

United States Senator - Vote for One

Hamilton A. S. Bartlett 4,366 13.07%
Bill Mc Collum 29,037 86.93%

Legislative

State Senator, 15th Senatorial District - Vote for One

Harry Goode, Jr. 5,740 34.48%
Bill Posey 10,906 65.52%

State Representative, 30th House District

Janet Simpson Bonder 1,186 9.22%
Peter Di Lavore 2,176 16.91%
Mike Haridopolos 6,155 47.84%
Christopher Muro 1,219 9.47%
Mary Jane Nail 833 6.47%
John Tobia 1,298 10.09%

State Representative, 32nd House District

Bob Allen 1,538 18.55%
Thad Altman 2,576 31.07%
Mark Cook 1,353 16.32%
Pat (Patricia) Harrison 1,411 17.02%
David Hobbs 1,413 17.04%

County

Clerk of the Circuit Court - Vote for One

Charlie Crawford 11,517 33.13%
Scott Ellis 12,580 36.19%
Bob Jespersen 2,347 6.75%
Ed Washburn 8,318 23.93%

Sheriff - Universal Primary Contest - Vote for One

Ron Clark 21,232 33.62%
Sam Lorino, Jr. 1,996 3.16%
Phil Williams 39,924 63.22%

Property Appraiser - Vote for One

Jim Ford 23,343 65.26%
B. B. Nelson 9,413 26.31%
Charles "Chuck" Sheridan 3,015 8.43%

Member Board of County Commissioners, District 5 - Vote for One

Bill Lane 2,707 42.13%
Floyd Rogers 517 8.05%
Helen Voltz 3,202 49.83%

Party Offices

State Party Executive Committeeman - Vote for One

Duwayne Lundgren 9,249 32.06%
Frank Montelione 5,797 20.10%
Dale Young 13,801 47.84%

State Party Executive Committeewoman - Vote for One

Judy Collier 15,064 51.33%
Pat Harrison 14,283 48.67%

Precinct Committeeman, Precinct 18 - Vote for Two

Richard G. Higgins 441 46.13%
Robert Preikschat 263 27.51%
Robert J. Smith 252 26.36%

Precinct Committeeman, Precinct 44 - Vote for Two

Harold R. "Bob" Bolin 206 39.02%
Joseph Bernard Lamers 92 17.42%
John James Malone 110 20.83%
Frank Montelione 120 22.73%

Precinct Committeewoman, Precinct 44 - Vote for Two

Mary M. Bolin 214 41.96%
Helen K. Lamers 158 30.98%
Ruth Montelione 138 27.06%

Precinct Committeeman, Precinct 46 - Vote for Two

Peter Di Lavore 287 54.98%
Tim Franta 123 23.56%
Dalton L. Kinsella, Jr. 112 21.46%

Precinct Committeewoman, Precinct 52 - Vote for One

Lauretta Reagan Myers 82 37.44%
Cheryl L. Palmer 137 62.56%

Precinct Committeeman, Precinct 60 - Vote for One

Albert Charles Cleveland 88 54.32%
George L. Dutt, Jr. 34 20.09%
Barry Plans 40 24.69%

Precinct Committeewoman, Precinct 60 - Vote for One

Nancy Baker 52 31.14%
Regina Plans 33 19.76%
Barbara N. Stevens 82 49.10%

Precinct Committeewoman, Precinct 65 - Vote for One

Glenda Hurley 132 63.46%
Veronica Schaller 76 36.54%

Precinct Committeeman, Precinct 78 - Vote for One

Edward Emery Dean 40 21.74%
Scott Ellis 144 78.26%

Precinct Committeewoman, Precinct 85 - Vote for One

Barbara Arnoult 169 53.14%
Pat Harrison 149 46.86%

DEMOCRATIC

Democratic Registered Voters 104,621
Democratic Ballots Cast 23,891 22.84%

Congressional

United States Senator - Vote for One

Newall Jerome Daughtrey 1,392 5.94%
David B. Higginbottom 1,621 6.91%
Bill Nelson 20,429 87.15%

State

Commissioner of Education - Vote for One

James Bush III 4,505 21.31%
George H. Sheldon 16,634 78.69%

Legislative

State Representative, 32nd House District - Vote for One

Juan R. Bruno 1,204 23.96%
Joe Lee Smith 3,820 76.04%

NONPARTISAN

Judicial/School Board

Circuit Judge, 18th Judicial Circuit, Group 10 - Vote for One

Debra Nelson 40,920 71.26%
Sylvia A. Grunor 16,502 28.74%

Circuit Judge, 18th Judicial Circuit, Group 11 - Vote for One

Tom Freeman 36,755 65.61%
Norman Levin 19,267 34.39%

County Court Judge, Group 5 - Vote for One

Bill Mc Cluan 30,757 53.64%
William L. "Bill" Powell, Jr. 26,587 46.36%

Member School Board, District 3 - Vote for One

Shelley Nelson 5,629 48.80%
Rich Wilson 5,907 51.20%

Member School Board, District 4 - Vote for One

Larry Hughes 6,116 40.03%
Greta Mc Laughlin 4,149 27.16%
Paula Veibl 5,012 32.81%