• Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Active Registered Voters as of
  • Republicans:
  • Democrats:
  • NPAs:
  • Minor:
  • Total:

Primary Election, August 26, 2008

(includes provisional ballots)

Election Results

NOTE: For multi-county contests, the results below are only for the Brevard County portion of the contest. The statewide results can be obtained from the Florida Division of Elections.
Total Registered Voters 333,151
Total Ballots Cast 73,450 22.05%

REPUBLICAN

Republican Registered Voters 147,957
Republican Ballots Cast 41,583 28.10%

Congressional

Representative in Congress, 15th Congressional District - Vote for One
Alan Bergman 4,163 13.85%
Kevin Lehoullier 2,226 7.40%
Bill Posey 23,678 78.75%

Representative in Congress, 24th Congressional District - Vote for One
Jason Paul Davis 2,147 21.21%
Tom Feeney 7,976 78.79%

Legislative

State Representative, 30th House District - Vote for One
Tres Holton 4,490 37.85%
Ritch Workman 7,374 62.15%

State Representative, 31st House District - Vote for One
Ken Babington 1,699 14.88%
Jason Steele 3,580 31.36%
Ron Stump 2,472 21.65%
John Tobia 3,666 32.11%

County

Clerk of the Circuit Court - Universal Primary Contest - Vote for One
Scott Ellis 38,200 55.11%
Mitch Needelman 31,120 44.89%

Property Appraiser - Vote for One
Steve Burdett 8,718 21.59%
Jim Ford 13,112 32.47%
Robert VanVokenburgh 10,065 24.92%
Helen Voltz 8,491 21.02%

Tax Collector - Vote for One
Jackie Colon 17,204 42.95%
Lisa Cullen 22,849 57.05%

Supervisor of Elections - Vote for One
Beth Allen 9,443 24.18%
J. B. Kump 9,046 23.17%
Lori Scott 11,428 29.27%
Glenn Willis 9,128 23.38%

Member Board of County Commissioners, District 1 - Vote for One
Meredith Eberhart 1,357 17.45%
Jeff Rainey 2,495 32.09%
J. Roger Shealy 3,923 50.46%

Member Board of County Commissioners, District 3 - Vote for One
Jan Conrad 1,425 19.27%
Trudie Infantini 2,574 34.81%
Ronnie Mc Lellan 1,351 18.27%
Pat Woodard 2,044 27.64%

Member Board of County Commissioners, District 5 - Vote for One
Andy Anderson 3,057 40.46%
Janice Kershaw 2,665 35.27%
Keene Maines 787 10.42%
Cheryl Palmer 1,046 13.85%

Member Canaveral Port Authority, District 4 - Universal Primary Contest - Vote for One
William L. Golding 9,923 33.60%
Ralph Kennedy 19,606 66.40%

Member Canaveral Port Authority, District 5 - Vote for One
Malcolm (Mac) McLouth 6,503 41.27%
Charlie Ragland 6,132 38.91%
Rich Shoar 1,705 10.82%
Steve Zatroch 1,419 9.00%

State Committeeman - Vote for One
Travis B. Clinger 4,282 13.41%
James Marshal 7,287 22.81%
Mike Thomas 10,857 33.99%
Dale Young 9,517 29.79%

DEMOCRATIC

Democratic Registered Voters 122,739
Democratic Ballots Cast 26,631 21.70%

Congressional

Representative in Congress, 15th Congressional District - Vote for One
Stephen Blythe 12,433 68.83%
Paul Rancatore 5,631 31.17%

Representative in Congress, 24th Congressional District - Vote for One
Clint Curtis 2,711 38.08%
Suzanne M Kosmas 4,408 61.92%

County

Sheriff - Vote for One
Mose Alexander 8,839 36.11%
Gary E. Young 15,640 63.89%

Property Appraiser - Vote for One
Larry E. Hughes 13,334 54.19%
Charlie Sitton 11,271 45.81%

Tax Collector - Vote for One
Laura Dils 14,533 58.83%
Carie Exline 10,171 41.17%

Member Board of County Commissioners - Vote for One
Robin Fisher 3,134 52.53%
Maureen Rupe 1,664 27.89%
Al Yorston 1,168 19.58%

Precinct Committeewoman, Precinct 12 - Vote for One
Mary Pat Freeman 112 59.57%
Gloria M. Freeman 76 40.43%

Precinct Committeeman, Precinct 24 - Vote for One
Bruce Lee Fernandez 46 31.72%
Richard V. Smith 99 68.28%

Precinct Committeeman, Precinct 49 - Vote for One
Gilberto Creque 50 23.92%
Ronald Smith 159 76.08%

Precinct Committeewoman, Precinct 50 - Vote for One
Nancy R. Joseph 72 55.81%
Diane K. Welch 57 44.19%

Precinct Committeeman, Precinct 51 - Vote for One
Barry Birdwell 100 60.24%
Doug Siemers 66 39.76%

Precinct Committeeman, Precinct 59 - Vote for One
Jerome Halberg 46 25.56%
Charles H. Shannon 134 74.44%

Precinct Committeeman, Precinct 67 - Vote for One
Mark Oddi 24 12.31%
Kevin R. Sharkey 95 48.72%
Robert B. Wise 76 38.97%

Precinct Committeewoman, Precinct 71 - Vote for One
Patricia C. Manning 153 67.70%
Liz Wysocki 73 32.30%

Precinct Committeewoman, Precinct 93 - Vote for No More Than Two
Arna D. Cortazzo 78 19.31%
Annie K. Frame 147 36.39%
Amy C. Tidd 179 44.31%

NONPARTISAN

Circuit Judge, 18th Judicial Circuit, Group 17 - Vote for One
Meryl L. Allawas 34,494 50.40%
Robert T. Burger 33,944 49.60%

County Court Judge, Group 3 - Vote for One
Michelle Baker 41,300 62.00%
Oscar A. Hotusing 25,313 38.00%

Member School Board, District 3 - Vote for One
Seeta Begui 3,681 27.01%
Amy Kneessy 9,945 72.99%

Member School Board, District 4 - Vote for One
Richard P. Contreras 3,427 21.28%
Karen Henderson 4,607 28.61%
Dean Paterakis 1,554 9.65%
Gary A. Shiffrin 5,545 34.43%
Tom Wuchte 972 6.04%

Member School Board, District 5 - Vote for One
Margie Kinder 3,823 29.79%
Stuart Rowan 4,367 34.03%
Andrew J. Ziegler 4,644 36.19%

Palm Bay Referendum - Economic Development Ad Valorem Tax Exemptions
Yes 6,609 67.72%
No 3,150 32.28%

Titusville Mayor (Seat 4) - Vote for One
Bob Barrows 488 7.06%
Wes Joyner 693 10.02%
Ron Swank 2,004 28.97%
Jim Tulley 3,732 53.95%