2008 Candidates
FEDERAL
President/Vice President | United States Representative, District 15 | United States Representative, District 24
STATE
State Attorney, 18th Judicial Circuit | Public Defender, 18th Judicial Circuit
LEGISLATIVE
State Senator, District 24 | State Representative, District 29 | State Representative, District 30 | State Representative, District 31 | State Representative, District 32 | State Representative, District 80
COUNTY
Clerk of the Circuit Court | Sheriff | Property Appraiser | Tax Collector | Supervisor of Elections
County Commissioner, District 1 | County Commissioner, District 3 | County Commissioner, District 5
Canaveral Port Authority, District 2 | Canaveral Port Authority, District 4 | Canaveral Port Authority, District 5
NONPARTISAN
Supreme Court Retention | Fifth District Court of Appeal Retention
Circuit Court Judge, Group 1 | Circuit Court Judge, Group 2 | Circuit Court Judge, Group 4 | Circuit Court Judge, Group 5 | Circuit Court Judge, Group 8 | Circuit Court Judge, Group 12 | Circuit Court Judge, Group 13 | Circuit Court Judge, Group 14 | Circuit Court Judge, Group 15 | Circuit Court Judge, Group 16 | Circuit Court Judge, Group 17 | Circuit Court Judge, Group 18 | Circuit Court Judge, Group 19 | Circuit Court Judge, Group 21 | Circuit Court Judge, Group 23 | Circuit Court Judge, Group 25
County Court Judge, Group 3 | County Court Judge, Group 8 | County Court Judge, Group 9
School Board Member, District 3 | School Board Member, District 4 | School Board Member, District 5
Sebastian Inlet District, District 1 | Sebastian Inlet District, District 2 | Sebastian Inlet District, District 3
Soil and Water District, Group 1 | Soil and Water District, Group 3 | Soil and Water District, Group 5
SPECIAL DISTRICTS
Barefoot Bay Trustees
Baytree Supervisor, Group 1 | Baytree Supervisor, Group 2
Holiday Park Trustee, Group 2 | Holiday Park Trustee, Group 4 | Holiday Park Trustee, Group 6 | Holiday Park Trustee, Group 8
North Merritt Island Representative, Group 2 | North Merritt Island Representative, Group 4 | North Merritt Island Representative, Group 6
Viera East Supervisor, Group 3 | Viera East Supervisor, Group 4 | Viera East Supervisor, Group 5
CITY
Cape Canaveral Council
Cocoa Mayor | Cocoa Council District 2 | Cocoa Council District 3
Cocoa Beach Mayor
Grant-Valkaria Council
Indian Harbour Beach Council Seat 1 | Indian Harbour Beach Council Seat 2
Indialantic Mayor | Indialantic Council Seat 4
Malabar Mayor | Malabar Council District 1 | Malabar Council District 2 | Malabar Council District 3
Melbourne Mayor | Melbourne Council District 1 | Melbourne Council District 3 Melbourne Council District 5
Melbourne Beach Mayor
Melbourne Village Mayor/Commissioner | Melbourne Village Commission
Palm Bay Mayor | Palm Bay Council Seat 2 | Palm Bay Council Seat 3
Palm Shores Council Seat 2 | Palm Shores Council Seat 3 | Palm Shores Council Seat 4
Rockledge Mayor | Rockledge Council Seat 3 | Rockledge Council Seat 4
Satellite Beach Council
Titusville Mayor (Seat 4) | Titusville Council Seat 2
West Melbourne Council
PRESIDENT/VICE PRESIDENT
Elected Nationwide
REPUBLICAN
John McCain/Sarah Palin
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
DEMOCRATIC
Barack Obama/Joe Biden
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
SOCIALISM AND LIBERATION
Gloria La Riva/Eugene Puryear
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
CONSTITUTION
Chuck Baldwin/Darrell Castle
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
PROHIBITION
Gene Amondson/Leroy Pletten
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
LIBERTARIAN
Bob Barr/Wayne A. Root
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
OBJECTIVIST
Thomas Robert Stevens/Alden Link
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
53-50 194th Street, Fresh Meadows, NY 11365
718-357-7075
SOCIALIST WORKERS
James Harris/Alyson Kennedy
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
GREEN
Cynthia McKinney/Rosa Clemente
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
AMERICA'S INDEPENDENT
Alan Keyes/Brian Rohrbough
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
ECOLOGY
Ralph Nader/Matt Gonzalez
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
SOCIALIST
Brian Moore/Stewart Alexander
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
BOSTON TEA
Charles Jay/John Wayne Smith
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
WRITE-IN
Gary Nettles/Brad Krones
Status: Qualified for November 4 General Election
416 North Disston Avenue, Tarpon Springs, FL 34689
727-934-8292
UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 15
Elected from Congressional District 15
REPUBLICAN
Alan Bergman
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 33729, Indialantic, FL 32903
321-536-7652
Kevin Lehoullier
Status: Defeated in August 26 Primary Election
13685 87th Street, Fellsmere, FL 32948
772-571-0350
Bill Posey
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1803 Hensley Drive, Rockledge, FL 32955
DEMOCRATIC
Stephen Blythe
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
509 North River Oaks Drive, Indialantic, FL 32903
Paul Rancatore
Status: Defeated in August 26 Primary Election
107 River Oak Drive, Vero Beach, FL 32963
772-492-0034
NO PARTY
Trevor Lowing
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
110 Sherwood Avenue, Satellite Beach, FL 32937
321-473-4728
Frank Zilaitis
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1704 Airport Boulevard #B, Melbourne, FL 32901
321-728-5847
UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 24
Elected from Congressional District 24
REPUBLICAN
Jason Paul Davis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
526 Newton Road, Port Orange, FL 32127
386-690-7648
Tom Feeney
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1420 Alafaya Trail #103, Ovideo, FL 32765
DEMOCRATIC
Clint Curtis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 1456, Titusville, FL 32780
321-795-7922
Suzanne M. Kosmas
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 1547, New Smyrna Beach, FL 32169
386-427-0439
NO PARTY
Gaurav Bhola
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 781471, Orlando, FL 32878
407-459-1590
STATE ATTORNEY, 18TH JUDICIAL CIRCUIT
Elected from 18th Judicial Circuit
REPUBLICAN
Norm Wolfinger
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
PUBLIC DEFENDER, 18TH JUDICIAL CIRCUIT
Elected from 18th Judicial Circuit
REPUBLICAN
J. R. Russo
Status: Elected Without Opposition
129 Bahama Boulevard, Cocoa Beach, FL 32931
321-433-0084
STATE SENATOR, DISTRICT 24 (Special Election)
Elected from State Senate District 24
REPUBLICAN
Thad Altman
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
6767 North Wickham Road, Suite 400, Melbourne, FL 32940
321-421-6988
DEMOCRATIC
Kendall T. Moore
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
429 Cobblewood Drive, Rockledge, FL 32955
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 29
Elected from State House District 29
REPUBLICAN
Ralph Poppell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 690025, Vero Beach, FL 32969
DEMOCRATIC
Wes McCarville
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
3490 Gatlin Drive, Rockledge, FL 32955
321-574-5559
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 30
Elected from State House District 30
REPUBLICAN
Tres Holton
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1729 La Maderia Drive SW, Palm Bay, FL 32908
321-960-2378
Ritch Workman
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
6450 Anderson Way, Melbourne, FL 32940
321-255-5367
DEMOCRATIC
Amy C. Tidd
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1357 Heritage Acres Boulevard, Rockledge, FL 32955
321-631-3916
WRITE IN
Harry Allen Jr.
Status: Withdrew
5025 Indigo Way, Melbourne, FL 32940
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 31
Elected from State House District 31
REPUBLICAN
Ken Babington
Status: Defeated in August 26 Primary Election
417 Lighthouse Landing Street, Satellite Beach, FL 32937
321-298-3382
Jason Steele
Status: Defeated in August 26 Primary Election
542 Coconut Street, Satellite Beach, FL 32937
321-258-8993
Ron Stump
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1263 Jenkin Avenue NE, Palm Bay, FL 32907
321-693-5746
John Tobia
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
519 Temple Street, Satellite Beach, FL 32937
321-779-3312
WRITE IN
Carol Drake Wheatley
Status: Qualified for November 4 General Election
1218 Seminole Drive, Indian Harbor Beach, FL 32937
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 32
Elected from State House District 32
REPUBLICAN
Steve Crisafulli
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
5125 Mallard Lakes Court, Merritt Island, FL 32953
321-453-7131
DEMOCRATIC
Tony Sasso
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
319 Cyprus Drive, Cocoa Beach, FL 32931
321-784-8094
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 80
Elected from State House District 80
REPUBLICAN
Debbie Mayfield
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 644127, Vero Beach, FL 32964
DEMOCRATIC
Neal Abarbanell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
9556 Doubloon Drive, Vero Beach, FL 32963
305-522-3572
CLERK OF THE CIRCUIT COURT
Elected Countywide
REPUBLICAN
Scott Ellis
Status: Elected in August 26 Primary Election
Post Office Box 410458, Melbourne, FL 32941
321-254-7061
Mitch Needelman
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2317 South Bignonia Street, Melbourne, FL 32901
321-768-7752
SHERIFF
Elected Countywide
REPUBLICAN
Jack Parker
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 541425, Merritt Island, FL 32954-1425
321-452-8104
DEMOCRATIC
Mose Alexander
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 560119, Rockledge, FL 32955
321-631-3499
Gary E. Young
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 237476, Cocoa, FL 32923-7476
321-633-4279
PROPERTY APPRAISER
Elected Countywide
REPUBLICAN
Steve Burdett
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1207 Heritage Acres, Rockledge, FL 32955
321-639-4481
Jim Ford
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
2584 Christopher Drive, Titusville, FL 32780
321-794-3604
Robert F. VanVolkenburgh
Status: Defeated in August 26 Primary Election
512 North Harbor City Boulevard, Melbourne, FL 32935
321-501-8242
Helen Voltz
Status: Defeated in August 26 Primary Election
778 Wyeth Street, West Melbourne, FL 32904
321-725-1736/321-507-7646
DEMOCRATIC
Larry E. Hughes
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
7972 Timberlake Drive, West Melbourne, FL 32904
321-724-4203
Charlie Sitton
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2904 Maderia Circle, Melbourne, FL 32935
TAX COLLECTOR
Elected Countywide
REPUBLICAN
Jackie Colon
Status: Defeated in August 26 Primary Election
702 Damek Terrace SW, Palm Bay, FL 32908
Lisa Cullen
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
5165 Pine Street, Cocoa, FL 32927
321-302-0005
DEMOCRATIC
Laura Dils
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
601 Hawksbill Island Drive, Satellite Beach, FL 32937
321-779-8611
Carie Exline
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 236051, Cocoa, FL 32923
321-632-2893
SUPERVISOR OF ELECTIONS
Elected Countywide
REPUBLICAN
Beth Allen
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 541932, Merritt Island, FL 32954
321-302-8839
J. B. Kump
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 5429, Titusville, FL 32783-5429
321-567-5000
Lori Scott
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 121658, West Melbourne, FL 32912-1658
Glenn Willis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 54, Sharpes, FL 32959
321-863-1944
DEMOCRATIC
Frank C. Grieco, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1142 Wren Circle, Barefoot Bay, FL 32976
321-917-0635
NO PARTY
Frank Buckoski
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
3439 West Main Street, Mims, FL 32754
321-267-9305
COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 1
Elected from County Commission District 1
REPUBLICAN
Meredith Eberhart
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 0478, Sharpes, FL 32959
Jeff Rainey
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3075 Old Dixie Highway, Mims, FL 32754
321-302-9132
J. Roger Shealy
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
350 North Washington Avenue, Suite J, Titusville, FL 32796
321-269-6611
DEMOCRATIC
Robin Fisher
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1760 Lakeside Drive, Titusville, FL 32780
321-543-3362
Maureen Rupe
Status: Defeated in August 26 Primary Election
7185 Bright Avenue, Cocoa, FL 32927
321-639-6839
Al Yorston
Status: Defeated in August 26 Primary Election
6810 Caliph Avenue, Cocoa, FL 32927
321-637-9185
LIBERTARIAN
Ilene Davis
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 381, Titusville, FL 32781
321-631-1127
COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 3
Elected from County Commission District 3
REPUBLICAN
Jan Conrad
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2081 Stratford Pointe Drive, West Melbourne, FL 32904
321-725-7179
Trudie Infantini
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
8894 South A1A, Melbourne Beach, FL 32951-4009
C. R. (Ronnie) Mc Lellan
Status: Defeated in August 26 Primary Election
4055 Mc Lellan Avenue, Grant-Valkaria, FL 32950
321-288-1840
Pat Woodard
Status: Defeated in August 26 Primary Election
641 Roth Court SE, Palm Bay, FL 32909
321-728-4979
DEMOCRATIC
Edward (Ed) Geier
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
803 Brow Court NE, Palm Bay, FL 32905
321-768-7937
COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 5
Elected from County Commission District 5
REPUBLICAN
Andy Anderson
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 121586, Melbourne, FL 32912
321-252-4175
Janice Kershaw
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3667 Carriage Gate Drive, Melbourne, FL 32904
321-733-5535
Keene Maines
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2551 Vermont Street, Melbourne, FL 32904
Cheryl Palmer
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 360665, Melbourne, FL 32936
321-242-2009
WRITE IN
Daniel Reyes
Status: Qualified for November 4 General Election
3007 Cambria Avenue SW, Palm Bay, FL 32908
321-768-7617
CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 2
Elected from Canaveral Port Authority
REPUBLICAN
Joe D. Matheny
Status: Elected Without Opposition
355 Indian River Avenue, Titusville, FL 32796
321-267-3733
CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 4
Elected from Canaveral Port Authority
REPUBLICAN
William L. Golding
Status: Defeated in August 26 Primary Election
5625 Judson Road, Merritt Island, FL 32953
321-427-1457
Ralph Kennedy
Status: Elected in August 26 Primary Election
4720 Seminole Trail, Merritt Island, FL 32953
321-452-5564
CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 5
Elected from Canaveral Port Authority
REPUBLICAN
Malcolm (Mac) McLouth
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
5300 Ocean Beach Boulevard #406, Cocoa Beach, FL 32931
321-783-2994
Charlie Ragland
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3613 S. Banana River Boulevard D206, Cocoa Beach, FL 32931
Rich Shoar
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2020 N. Atlantic Avenue #505N, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 652-5974
Steve Zatroch
Status: Defeated in August 26 Primary Election
4570 Ocean Beach Boulevard #56, Cocoa Beach, FL 32931
321-784-9993
DEMOCRATIC
Peter Nichols
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
205 Cherie Down Lane, Cape Canaveral, FL 32920
321-784-6153
SUPREME COURT RETENTION
Nonpartisan | Voted on Statewide
Charles T. Wells
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
FIFTH DISTRICT COURT OF APPEAL RETENTION
Nonpartisan | Voted on by Fifth Appellate District
(Note: the candidates below are each running for retention; they are not opposing one another)
Kerry I. Evander
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1010 North Palm Avenue, Indialantic, FL 32903
C. Alan Lawson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
300 South Beach Street, Daytona Beach, FL 32114
386-947-1506
Richard B. Orfinger
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
William David Palmer
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
300 South Beach Street, Daytona Beach, FL 32114
386-947-1502
Thomas D. Sawaya
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
Preston Silvernail
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
Nancy F. Alley
Status: Elected Without Opposition
1684 Onondaga Drive, Geneva, FL 32732
407-665-5342
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 4
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
John M. Harris
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 5
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
Donna L. McIntosh
Status: Elected Without Opposition
1001 Heathrow Park Lane, Suite 4001, Lake Mary, FL 32746
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 8
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
Bruce W. Jacobus
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 12
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
John D. Galluzzo
Status: Elected Without Opposition
2448 Shoal Creek Court, Oviedo, FL 32765
407-365-3514
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 13
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
John D. Moxley Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 14
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
John M. "Jack" Griesbaum
Status: Elected Without Opposition
955 Country Club Drive, Titusville, FL 32780
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 15
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
Tonya B. Rainwater
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 16
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
James E. C. Perry
Status: Elected Without Opposition
Post Office Box 2514, Sanford, FL 32772
407-665-4217
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 17
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
Meryl L. Allawas
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 542770, Merritt Island, FL 32954-2770
321-298-8526
Robert T. Burger
Status: Elected in August 26 Primary Election
200 South Harbor City Boulevard, Suite 303, Melbourne, FL 32901
321-984-9100
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 18
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
Charles J. Roberts
Status: Elected Without Opposition
1241 Florida Avenue South, Rockledge, FL 32955
321-638-2002
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 19
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
Alan A. Dickey
Status: Elected Without Opposition
215 Shady Oaks Circle, Lake Mary, FL 32746
407-665-4048
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 21
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
Kenneth R. Lester Jr.
Status: Elected Without Opposition
327 Vista Oak Drive, Longwood, FL 32779
407-665-5341
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 23
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
Robert A. Wohn Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 25
Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit
George B. Turner
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
COUNTY COURT JUDGE, GROUP 3
Nonpartisan | Elected Countywide
Michelle Baker
Status: Elected in August 26 Primary Election
835 Cheney Highway, Suite A, Titusville, FL 32780
321-269-3080
Oscar A. Hotusing
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1331 South Harbor City Boulevard, Melbourne, FL 32901
321-698-2545
COUNTY COURT JUDGE, GROUP 8
Nonpartisan | Elected Countywide
Benjamin B. Garagozlo
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
COUNTY COURT JUDGE, GROUP 9
Nonpartisan | Elected Countywide
Kelly J. McKibben
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
SCHOOL BOARD MEMBER, DISTRICT 3
Nonpartisan | Elected from School Board District 3
Seeta Begui
Status: Defeated in August 26 Primary Election
802 Loggerhead Island Drive, Satellite Beach, FL 32937
(321)271-6740
Amy Kneessy
Status: Elected in August 26 Primary Election
285 Satellite Avenue, Satellite Beach, FL 32937
321-779-8198
SCHOOL BOARD MEMBER, DISTRICT 4
Nonpartisan | Elected from School Board District 4
Richard P. Contreras
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3022 St. Helen's Way, Melbourne, FL 32935
321-242-6350
Karen Henderson
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1725 Suffolk Court, Rockledge, FL 32955
321-609-9083
Dean Paterakis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1904 Glen Meadows Circle, Melbourne, FL 32935
321-255-1282
Gary A. Shiffrin
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
4770 Parkstone Drive, Rockledge, FL 32955
321-639-5031
Tom Wuchte
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1751 Sarno Road #5, Melbourne, FL 32935
321-693-9534
SCHOOL BOARD MEMBER, DISTRICT 5 (Special Election)
Nonpartisan | Elected from School Board District 5
Margie Kinder
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1685 Sawgrass Drive SW, Palm Bay, FL 32908
321-729-0160
Stuart Rowan
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
3759 Peacock Drive, Melbourne, FL 32904
321-243-2500
Andrew J. Ziegler
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 120416, West Melbourne, FL 32912
321-821-0730
SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from Sebastian Inlet District
Jonathan "JB" Bredemeyer
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2101 Belmont Way, West Melbourne, FL 32904
772-359-8331
Joseph D. Hallowell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
809 Kanawha Street, Melbourne, FL 32901
Jenny Lawton Seal
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2215 Myla Lane, Melbourne, FL 32935
321-302-2137
SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 2
Nonpartisan | Elected from Sebastian Inlet District
Tim Freeman
Status: Withdrew 10/3/08
Post Office Box 780607, Sebastian, FL 32978
772-589-5240
Donnie "DJ" Jenkins
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
210 Ridgemont Circle SW, Palm Bay, FL 32909
321-271-6213
Beth L. Mitchell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
598 Futch Way, Sebastian, FL 32958
772-589-5969
Lisa Roma
Status: Withdrew 10/2/08
Post Office Box 781716, Sebastian, FL 32978
772-581-0273
SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 3
Nonpartisan | Elected from Sebastian Inlet District
C. Raymond Reed
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2714 School Drive NE, Palm Bay, FL 32905
321-951-9333
Jeannett Westlake
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
110 San Paulo Circle, West Melbourne, FL 32904
SOIL AND WATER DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected Countywide
Caroline Christian
Status: Elected Without Opposition
2870 South Courtenay Parkway, Merritt Island, FL 32952
321-456-9969
SOIL AND WATER DISTRICT, GROUP 3
Nonpartisan | Elected Countywide
Reed C. Cary
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
413 Sunset Boulevard, Melbourne Beach, FL 32951
Nancy Marr Stephenson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
6600 Possum Lane, Mims, FL 32754
SOIL AND WATER DISTRICT, GROUP 5
Nonpartisan | Elected Countywide
Bud Crisafulli
Status: Elected Without Opposition
5525 N. Courtney Parkway, Merritt Island, FL 32953
321-453-7131
BAREFOOT BAY TRUSTEES
Nonpartisan | Elected from Barefoot Bay Recreation District
VOTE FOR NO MORE THAN THREE
Robert J. Allan
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
831 Vireo Drive, Barefoot Bay, FL 32976
772-539-8526
Joseph B. Klosky
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
960 Barefoot Boulevard, Barefoot Bay, FL 32976
772-663-2243
John M. McAfee
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
712 Amaryllis Drive, Barefoot Bay, FL 32976
Charles W. Mershon
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1200 Waterway Drive, Barefoot Bay, FL 32976
772-664-2122
BAYTREE SUPERVISOR, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from Baytree Community Development District
G. Melvin Mills, Jr.
Status: Elected Without Opposition
8200 Compton Way, Melbourne, FL 32940
BAYTREE SUPERVISOR, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from Baytree Community Development District
Michael W. Harden
Status: Elected Without Opposition
982 Balmoral Way, Melbourne, FL 32940
321-693-9115
HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District
Richard H. Hayes
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
150 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907
Edward C. Goodfield
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1251 Joy Court NE, Palm Bay, FL 32907
321-953-3385
HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 4
Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District
John W. Corton
Status: Elected Without Opposition
141 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907-2116
HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 6
Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District
Gerald R. Livermore
Status: Elected Without Opposition
399 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907
321-768-6286
HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 8
Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District
Richard L. Kissinger
Status: Elected Without Opposition
424 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907
NORTH MERRITT ISLAND REPRESENTATIVE, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
No qualified candidates
NORTH MERRITT ISLAND REPRESENTATIVE, GROUP 4
Nonpartisan | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
Thomas A. McFarland
Status: Elected Without Opposition
3115 Water Oak Drive, Merritt Island, FL 32953
321-454-4265
NORTH MERRITT ISLAND REPRESENTATIVE, GROUP 6
Nonpartisan | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
Shaye J. Williams
Status: Elected Without Opposition
5900 North Tropical Trail, Merritt Island, FL 32953
VIERA EAST SUPERVISOR, GROUP 3
Nonpartisan | Elected from Viera East Community Development District
James B. Seidel
Status: Elected Without Opposition
VIERA EAST SUPERVISOR, GROUP 4
Nonpartisan | Elected from Viera East Community Development District
Vincent Anella
Status: Elected Without Opposition
1607 Grand Isle Boulevard, Melbourne, FL 32940
321-253-1089
VIERA EAST SUPERVISOR, GROUP 5
Nonpartisan | Elected from Viera East Community Development District
Rob Dale
Status: Elected Without Opposition
7331 Office Park Suite #3, Melbourne, FL 32940
Jack Mc Ginn
Status: Withdrew
4776 Parkstone Drive, Viera, FL 32955
321-636-0609
CAPE CANAVERAL COUNCIL
Nonpartisan | Elected from City of Cape Canaveral
VOTE FOR NO MORE THAN TWO
Robert E. Hoog
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
John Johanson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Leo Nicholas
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Jack Olive
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Betty Walsh
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
COCOA MAYOR
Nonpartisan | Elected from City of Cocoa
Mike Blake
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
David Golding
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Dontavious "Tay" Smith
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 756, Cocoa, FL 32922
COCOA COUNCIL DISTRICT 2
Nonpartisan | Elected from Cocoa Council District 2
A. Dora Jackson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Jake Williams, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
COCOA COUNCIL DISTRICT 3
Nonpartisan | Elected from Cocoa Council District 3
Charlie Love
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Pat McCrary
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
COCOA BEACH MAYOR
Nonpartisan | Elected from City of Cocoa Beach
Leon "Skip" Beeler
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
GRANT-VALKARIA COUNCIL
Nonpartisan | Elected from Town of Grant-Valkaria
VOTE FOR NO MORE THAN THREE
Wally Bowles
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Cathy Landrum Demott
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Lisette M. Kolar
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Jason B. Mahaney
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Dan Robino
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
INDIALANTIC MAYOR
Nonpartisan | Elected from Town of Indialantic
David Berkman
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Robert L. Cochran, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
INDIALANTIC COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from Town of Indialantic
Mike Borysiewicz
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Randall S. Greer
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
INDIAN HARBOUR BEACH COUNCIL SEAT 1
Nonpartisan | Elected from City of Indian Harbour Beach
Tim Muth
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Gene Newberry
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
INDIAN HARBOUR BEACH COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from City of Indian Harbour Beach
James Nolan, Sr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
MALABAR MAYOR
Nonpartisan | Elected from Town of Malabar
Thomas M. Eschenberg
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Bridget A. Ports
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
MALABAR COUNCIL DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from Town of Malabar
Nancy Borton
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
MALABAR COUNCIL DISTRICT 2
Nonpartisan | Elected from Town of Malabar
Brian Vail
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
MALABAR COUNCIL DISTRICT 3
Nonpartisan | Elected from Town of Malabar
Donald E. Krieger
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
321-724-2143
Charles D. "Chuck" McClelland
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Steve Rivet
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
MELBOURNE MAYOR
Nonpartisan | Elected from City of Melbourne
Harry C. Goode, Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from City of Melbourne
Mike Nowlin
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
313 Live Oak Lane, Melbourne, FL 32935
321-254-1886
Tammy Sandberg
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2983 Saint Helen's Way, Melbourne FL 32935
321-253-1271
MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 3
Nonpartisan | Elected from City of Melbourne
Kathy Meehan
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1310 East Prospect Avenue, Melbourne, FL 32901
321-984-7588
Pat Poole
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Merrill Robertson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 5
Nonpartisan | Elected from City of Melbourne
Molly Tasker
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
MELBOURNE BEACH MAYOR
Nonpartisan | Elected from Town of Melbourne Beach
Rita A. Karpie
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Thomas R. Shaw
Status: Withdrew 10/8/08
No address or phone information available
William G. Stacey
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
MELBOURNE VILLAGE MAYOR/COMMISSIONER
Nonpartisan | Elected from Town of Melbourne Village
Scott McCoy
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Lyle Zody
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
MELBOURNE VILLAGE COMMISSIONER
Nonpartisan | Elected from Town of Melbourne Village
VOTE FOR NO MORE THAN THREE
Priscilla Griffith
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
Richard Jones
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
David F. Sinton
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
PALM BAY MAYOR
Nonpartisan | Elected from City of Palm Bay
John J. Mazziotti
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
PALM BAY COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from City of Palm Bay
Brian Jacob Anderson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
James Brock
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
William Capote
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Natasha C. Logan Munnings
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
PALM BAY COUNCIL SEAT 3
Nonpartisan | Elected from City of Palm Bay
Michele Paccione
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Bruce Wechsler
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Grace White
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
PALM SHORES COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from Town of Palm Shores
Sheila Donahue
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
PALM SHORES COUNCIL SEAT 3
Nonpartisan | Elected from Town of Palm Shores
Paul Bonville
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
PALM SHORES COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from Town of Palm Shores
Bill Blucker
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
ROCKLEDGE MAYOR
Nonpartisan | Elected from City of Rockledge
Larry L. Schultz
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 3
Nonpartisan | Elected from City of Rockledge
Colleen M. Stuart
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from City of Rockledge
Frank T. Forester
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
SATELLITE BEACH COUNCIL
Nonpartisan | Elected from City of Satellite Beach
VOTE FOR NO MORE THAN TWO
Michael E. Chase
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Jeffrey E. Fleis
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Pamela Stamm
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
TITUSVILLE MAYOR (SEAT 4)
Nonpartisan | Elected from City of Titusville
Bob Barrows
Status: Defeated in August 26 Primary Election
No address or phone information available
Wes Joyner
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1191 S Park Ave Apt H, Titusville, FL 32780
321-264-9941
Ron Swank
Status: Defeated in August 26 Primary Election
No address or phone information available
Jim Tulley
Status: Elected in August 26 Primary Election
1305 Ranchero Avenue, Titusville, FL 32780
321-383-1268
TITUSVILLE COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from City of Titusville
Martha Jane (MJ) Long
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
300 York Avenue, Titusville, FL 32796
321-298-5996
Andrew Whitaker
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
143 Harrison Street, Titusville, FL 32780
WEST MELBOURNE COUNCIL
Nonpartisan | Elected from City of West Melbourne
VOTE FOR NO MORE THAN THREE
Pat Bentley
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Stephany Eley
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Bill Mettrick
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
Damian Wilson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
755 Triple Crown Lane, West Melbourne, FL 32904
321-369-9992