The 2018 Primary Election was held on August 28th, 2018.
The 2018 General Election was held on November 6th, 2018.
Unless specified, all contests were Vote for One.
*IMPORTANT NOTICE TO VOTERS
A candidate in the race for the office of State Senator District 14 has passed away resulting in a replacement candidate as permitted by law. Please be advised that:
A vote cast for Dorothy L. Hukill will count for Tommy A. Wright.
A vote cast for Melissa “Mel” Martin will count for Melissa “Mel” Martin.
Candidate qualifying information may be found here.
Federal |
Statewide |
United States Senator
United States Representative |
Governor
Attorney General
Chief Financial Officer
Commissioner of Agriculture |
Legislative |
County |
State Senator*
State Representatives |
County Commission, District 2
County Commission, District 4
School Board, District 1
School Board, District 2
School Board, District 5
Canaveral Port Authority, District 1
Canaveral Port Authority, District 3
Canaveral Port Authority, District 5
Soil and Water Conservation District
Sebastian Inlet Tax District |
Judicial |
Municipal |
Circuit Court Judges
County Court Judge, Group 5
County Court Judge, Group 6
County Court Judge, Group 7
County Court Judge, Group 10
County Court Judge, Group 11 |
Cape Canaveral
Cocoa
Cocoa Beach
Grant-Valkaria
Indialantic
Indian Harbour Beach
Malabar
Melbourne
Melbourne Beach
Melbourne Village
Palm Bay
Palm Shores
Rockledge
Satellite Beach
Titusville
West Melbourne |
Special Districts |
|
Barefoot Bay Recreation District
Baytree
Heritage Isle
Holiday Park
Montecito
North Merritt Island Dependent Special District
Viera East |
|
County Commission, District 2
Incumbent | Elected from Commission District 2
County Commission, District 4
Incumbent | Elected from Commission District 4
Canaveral Port Authority, District 1
Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority
Canaveral Port Authority, District 3
Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority
Canaveral Port Authority, District 5
Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority
School Board, District 1
Incumbent | Elected from School Board District 1
School Board, District 2
Incumbent | Elected from School Board District 2
School Board, District 5
Incumbent | Elected from School Board District 5
Soil and Water Conservation District, Group 2
Incumbent | Elected Countywide
Candidate |
Status |
George Allen Cowart |
Announced 5/18/2018
Qualified 6/22/2018
Will Appear in General Election |
James E. Sloan
(321) 360-9089
Major.jim@bellsouth.net |
Announced 6/11/2018
Qualified 6/18/2018
Will Appear in General Election |
Soil and Water Conservation District, Group 4
Incumbent | Elected Countywide
County Court Judge, Group 5
Incumbent | Elected Countywide
County Court Judge, Group 6
Incumbent | Elected Countywide
County Court Judge, Group 7
Incumbent | Elected Countywide
Candidate |
Status |
Michelle L. Naberhaus
Candidate Report |
Announced 3/19/2018
Qualified 5/2/2018
Unopposed |
County Court Judge, Group 10
Incumbent | Elected Countywide
Candidate |
Status |
Judy Atkin
Candidate Report
(321) 637-5644 |
Announced 3/7/2018
Qualified 4/30/2018
Unopposed |
County Court Judge, Group 11
Incumbent | Elected Countywide
Candidate |
Status |
Thomas J. Brown
Candidate Report |
Announced 3/5/2018
Qualified 4/30/2018
Unopposed |
City of Cape Canaveral Mayor
Incumbent | Elected from City of Cape Canaveral
Candidate |
Status |
Byron Greene |
Qualified 8/24/2018
Will Appear in General Election |
Robert E. Hoog |
Qualified 8/13/2018
Will Appear in General Election |
Buzz Petsos |
Qualified 8/23/2018
Will Appear in General Election |
City of Cocoa Mayor
Incumbent | Elected from City of Cocoa
Candidate |
Status |
Larry W. Sinclair
1052 Mitchell Street, Cocoa, FL 32922
(321) 305-6186
Larry@Larry4CocoaMayor.com |
Announced 7/23/2018
Qualified 8/7/2018
Will Appear in General Election |
Clarence Whipple, Jr.
1201 Counts Street, Cocoa, FL 32922
(321) 720-3736
Whipple8340@bellsouth.net |
Announced 8/2/2018
Qualified 8/9/2018
Will Appear in General Election |
Jake Williams Jr.
1054 Cypress Lane, Cocoa, FL 32922
(321) 698-6758
Jake_williamsjr02@yahoo.com |
Announced 7/11/2018
Qualified 8/7/2018
Will Appear in General Election |
City of Cocoa City Council, District 1
Incumbent | Elected from City of Cocoa District 1
Candidate |
Status |
Laura J. Houston
PO Box 3524, Cocoa, FL 32924
(321) 208-1116
Houston4cocoacitycouncil@yahoo.com |
Announced 8/7/2018
Qualified 8/7/2018
Will Appear in General Election |
James Alex Goins
707-A Johnson Street, Cocoa, FL 32922
(321) 208-4088
jagpromo2@gmail.com |
Announced 3/16/2018
Qualified 8/10/2018
Will Appear in General Election |
City of Cocoa City Council, District 4
Incumbent | Elected from City of Cocoa District 4
Candidate |
Status |
Jeri Blanco
P.O. Box 236402, Cocoa, FL 32923
(321) 604-1879
jblanco@cocoafl.org |
Announced 9/22/2017
Qualified 8/13/2018
Will Appear in General Election |
Lorraine Koss
PO Box 236882, Cocoa, FL 32923
(321) 465-4455
Koss4Cocoa@gmail.com |
Announced 4/9/2018
Qualified 8/8/2018
Will Appear in General Election |
City of Cocoa Beach Commission, Seat 4
Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach
Candidate |
Status |
Tim Tumulty
13 Fairway Drive, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 698-9552
timstum@gmail.com |
Announced 2/9/2018
Qualified 8/23/2018
Will Appear in General Election |
Skip Williams
58 Westview Lane, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 783-1850
swilliams@cityofcocoabeach.com |
Announced 1/2/2018
Qualified 8/20/2018
Will Appear in General Election |
City of Cocoa Beach Commission, Seat 5
Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach
Candidate |
Status |
Loi McKinley |
Qualified 8/23/2018
Will Appear in General Election |
Mike Miller
45 Country Club Road, Cocoa Beach, FL 32931
(678) 467-9909
mmiller3243@bellsouth.net |
Announced 8/2/2018
Qualified 8/22/2018
Will Appear in General Election |
Town of Grant-Valkaria Mayor
Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria
Candidate |
Status |
Del Yonts |
Qualified 8/14/2018
Unopposed |
Town of Grant-Valkaria Town Council, Seat 1
Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria
Candidate |
Status |
Tom Sammon |
Qualified 8/14/2018
Unopposed |
Town of Grant-Valkaria Town Council, Seat 3
Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria
Candidate |
Status |
Dan Faden |
Qualified 8/20/2018
Unopposed |
Town of Grant-Valkaria Town Council, Seat 5
Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria
Candidate |
Status |
Pat Bryan |
Qualified 8/20/2018
Unopposed |
Town of Indialantic Mayor
Incumbent | Elected from Town of Indialantic
Candidate |
Status |
David Berkman
225 Eighth Avenue, Indialantic, FL 32903
(321) 693-7367
mayorberkman@indialantic.com |
Announced 7/13/2018
Qualified
Unopposed |
Town of Indialantic Town Council, Seat 2
Incumbent | Elected from Town of Indialantic
Candidate |
Status |
Simon Kemp
211 Eighth Avenue, Indialantic, FL 32903
(352) 562-9601
simonkemptowncouncil@yahoo.com |
Announced 6/19/2018
Qualified
Unopposed |
Town of Indialantic Town Council, Seat 4
Incumbent | Elected from Town of Indialantic
Candidate |
Status |
Stu Glass
132 Miami Avenue, Indialantic, FL 32903
(321) 223-6650
stu@stuglass.com |
Announced 6/6/2018
Qualified
Unopposed |
City of Indian Harbour Beach City Council, Seat 3
Incumbent | Elected from City of Indian Harbour Beach
Candidate |
Status |
David A. Panicola
1046 Pinetree Dr, Indian Harbour Beach FL 32937
(321) 720-7140
d_panicola@bellsouth.net |
Announced 7/27/2018
Qualified 8/21/2018
Unopposed |
Town of Malabar Town Council, District 2
Incumbent | Elected from Town of Malabar District 2
Candidate |
Status |
Laura Mahoney |
Qualified 8/20/2018
Will Appear in General Election |
Brian Vail |
Qualified 8/21/2018
Will Appear in General Election |
Town of Malabar Town Council, District 3
Incumbent | Elected from Town of Malabar District 3
Candidate |
Status |
Derek Ports |
Qualified 8/21/2018
Will Appear in General Election |
Steve Rivet |
Qualified 8/14/2018
Will Appear in General Election |
City of Melbourne City Council, District 2
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Mark LaRusso
2150 N. Highway A1A #210, Melbourne, FL 32903
(321) 779-8505
malarusso2@gmail.com |
Announced 10/30/2017
Qualified 8/21/2018
Will Appear in General Election |
Betty Moore
2552 Pineapple Avenue, Melbourne, FL 32935
(321) 205-3389
moore2552@wmconnect.com |
Announced 4/5/2017
Qualified 8/10/2018
Will Appear in General Election |
City of Melbourne City Council, District 4
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Andrea Fant
4921 Strauss Court #9, Melbourne, FL 32905
321-368-6036
fant.andrea@yahoo.com |
Announced 8/6/2018
Qualified 8/14/2018
Will Appear in General Election |
Debbie Thomas
311 Niblick Street, Melbourne, FL 32901
321-508-7171
debbiethomas.us@gmail.com |
Announced 5/18/2018
Qualified 8/9/2018
Will Appear in General Election |
Tyler K. Torpy
2200 Dunbar Avenue, Melbourne, FL 32901
321-506-7881
ttorpy85@gmail.com |
Announced 5/14/2018
Withdrawn 5/15/2018 |
City of Melbourne City Council, District 6
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Teresa Lopez
2129 Royal Poinciana Boulevard, Melbourne, FL 32935
347-686-4172
teresa.lopez@mlbfl.org |
Announced 5/22/2018
Qualified 8/9/2018
Will Appear in General Election |
Julie Sanders
1653 PGA Boulevard, Melbourne, FL 32935
321-505-3067
letselectjulie2018@yahoo.com |
Announced 8/17/2018
Qualified 8/23/2018
Will Appear in General Election |
Town of Melbourne Beach Commissioner-at-Large (3 year term)
(2 seats available)
Incumbent | Elected from Town of Melbourne Beach
Candidate |
Status |
Joyce D. Barton |
Qualified 8/31/2018
Will Appear in General Election |
Olyne Elizabeth "Libby" Brown-Brock |
Qualified 8/30/2018
Will Appear in General Election |
Sherri Quarrie |
Qualified 8/27/2018
Will Appear in General Election |
Steve Walters |
Qualified 8/27/2018
Will Appear in General Election |
Town of Melbourne Beach Commissioner-at-Large (1 year term)
Incumbent | Elected from Town of Melbourne Beach
Candidate |
Status |
Corey Runte |
Qualified 8/31/2018
Will Appear in General Election |
Katherine Wilborn |
Qualified 8/28/2018
Will Appear in General Election |
Town of Melbourne Village Mayor - Commissioner
Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village
Candidate |
Status |
Rand Carroll |
Qualified 8/17/2018
Will Appear in General Election |
Heidi A. Salmon |
Qualified 8/14/2018
Will Appear in General Election |
City of Palm Bay City Council, Seat 4
Incumbent | Elected from City of Palm Bay
Candidate |
Status |
Randy Foster
P.O. Box 61024, Palm Bay, FL 32905
(321) 431-9691
foster1963@yahoo.com |
Announced 9/22/2017
Withdrawn 4/2/2018 |
Thomas L. Gaume Jr
1700 Lantana Court, NW, Palm Bay, FL 32907
(321) 348-0009
Tom4PalmBay@Brevard.us |
Announced 7/19/2017
Qualified 6/18/2018
Will Appear in General Election |
Angelo Giuliano
1190 Savannah Street, SE, Palm Bay, FL 32909
321-482-7040
argiuliano85@gmail.com |
Announced 7/31/2017
Withdrawn 6/8/2018 |
Tres Holton
1729 La Maderia Drive, SW, Palm Bay, FL 32908
321-960-2378
holton@holton.org |
Announced 8/23/2017
Qualified 6/20/2018
Defeated in Primary |
Kenny Johnson
499 Seahorse Circle, SE, Palm Bay, FL 32909
321-298-8197
johnson4palmbay@gmail.com |
Announced 4/2/2018
Qualified 6/21/2018
Will Appear in General Election |
City of Palm Bay City Council, Seat 5
Incumbent | Elected from City of Palm Bay
Candidate |
Status |
Jeff Bailey
130 Airview Avenue, NE, Palm Bay, FL 32907
(321) 890-6623
jeffbaileypb@gmail.com |
Announced 3/6/2018
Qualified 6/21/2018
Will Appear in General Election |
Michael Nahl
499 Filbert Avenue, NE, Palm Bay, FL 32907
(321) 349-6357
nahlforcouncil@gmail.com |
Announced 6/22/2018
Qualified 6/22/2018
Withdrawn 8/5/2018 |
Aaron Parr
1360 Kanab Avenue, NW, Palm Bay, FL 32907
(321) 576-2835
aaronparr18@gmail.com |
Announced 1/16/2018
Qualified 6/21/2018
Will Appear in General Election |
Erik K. Sandberg
580 Drexel Avenue, NE, Palm Bay, FL 32907
(321) 727-5588
erik.karl.sandberg@gmail.com |
Announced 6/22/2018
Qualified 6/22/2018
Defeated in Primary |
Town of Palm Shores Town Council, Seat 2
Incumbent | Elected from Town of Palm Shores
Candidate |
Status |
Chase Chambliss |
Qualified
Unopposed |
Town of Palm Shores Town Council, Seat 4
Incumbent | Elected from Town of Palm Shores
Candidate |
Status |
Sharon Secord |
Qualified
Unopposed |
City of Rockledge City Council, Seat 5
Incumbent | Elected from City of Rockledge
Candidate |
Status |
Duane Daski |
Qualified 8/15/2018
Unopposed |
City of Rockledge City Council, Seat 6
Incumbent | Elected from City of Rockledge
Candidate |
Status |
Ted J. Hartselle |
Qualified 8/21/2018
Unopposed |
City of Satellite Beach City Council (2 seats available)
Incumbent | Elected from City of Satellite Beach
Candidate |
Status |
Dominick P. Montanaro |
Qualified 8/9/2018
Unopposed |
Jodi Gaudy Rozycki |
Qualified 8/20/2018
Unopposed |
City of Titusville City Council, Seat 1
Incumbent | Elected from City of Titusville
Candidate |
Status |
Robert L. Jordan, Jr
1750 Lakeside Drive, Titusville FL 32780
(321) 383-4813
Robert.jordan@genesisvii.com |
Announced 2/2/2018
Qualified 6/11/2018
Unopposed |
City of Titusville City Council, Seat 3
Incumbent | Elected from City of Titusville
Candidate |
Status |
Dan Diesel
940 Palermo Road, Titusville FL 32780
(321) 615-1019
Poppop56@outlook.com |
Announced 6/16/2017
Qualified 6/8/2018
Unopposed |
City of Titusville City Council, Seat 5
Incumbent | Elected from City of Titusville
Candidate |
Status |
Steven G. Heisler
4701 Marengo Lane, Titusville FL 32780-6975
(321) 277-4917
sgheisler@gmail.com |
Announced 6/22/2018
Qualified 6/22/2018
Will Appear in General Election |
Jo Lynn Nelson
5 Indian River Avenue #307, Titusville FL 32796
(321) 412-5427
jnelson5386@cfl.rr.com |
Announced 4/6/2018
Qualified 6/15/2018
Will Appear in General Election |
City of West Melbourne City Council (3 seats available)
Incumbent | Elected from City of West Melbourne
Candidate |
Status |
Daniel Batcheldor
P.O. Box 120391, West Melbourne, FL 32912
(321) 355-8363
dpbatcheldor@gmail.com |
Announced 6/20/2018
Qualified 8/22/2018
Will Appear in General Election |
John Dittmore
2825 Tuscarora Court, West Melbourne, FL 32904
(321) 917-7029
johndittmore@gmail.com |
Announced 4/5/2018
Qualified 8/9/2018
Will Appear in General Election |
Tracy Hudson-Frantzis
569 Sylvia Road, West Melbourne, FL 32904
(321) 412-4938
votefortracyhudsonfrantzis@gmail.com |
Announced 4/4/2018
Qualified 8/20/2018
Will Appear in General Election |
Bill Mettrick
2533 Ventura Circle, West Melbourne, FL 32904
(321) 537-5042
wjmettrick@bellsouth.net |
Announced 3/1/2018
Qualified 8/13/2018
Will Appear in General Election |
Andrea Young
728 Wyeth Street, West Melbourne, FL 32904
(321) 480-2770
Andyyoung910@gmail.com |
Announced 3/20/2018
Qualified 8/9/2018
Will Appear in General Election |
Barefoot Bay Trustee (3 seats available)
Incumbent | Elected from Barefoot Bay Recreation District
Candidate |
Status |
Hurrol Brinker
Candidate Report
(772) 202-4216
Pbrinker3@cfl.rr.com |
Announced 5/16/2018
Qualified 6/18/2018
Will Appear in General Election |
Frank Cavaliere
frankcav@sbcglobal.net |
Announced 6/18/2018
Qualified 6/18/2018
Will Appear in General Election |
Luann E. Henderson
Candidate Report |
Announced 5/17/2018
Qualified 6/18/2018
Will Appear in General Election |
Joseph B. Klosky
Candidate Report
(570) 280-6371
jklosky@bbrd.org |
Announced 3/30/2018
Qualified 6/18/2018
Will Appear in General Election |
Steven Kratunis
Candidate Report
(772) 388-7099
FLSteve60@gmail.com |
Announced 5/22/2018
Qualified 6/22/2018
Withdrawn 9/17/2018 |
Brian Lavier |
Announced 6/18/2018
Qualified 6/18/2018
Will Appear in General Election |
Randy Loveland
Candidate Report
(954) 940-1086 |
Announced 5/23/2018
Qualified 6/18/2018
Will Appear in General Election |
Baytree Supervisor, Group 3
Incumbent | Elected from Baytree Community Development District
Candidate |
Status |
Richard Brown |
Announced 6/21/2018
Qualified 6/21/2018
Unopposed |
Baytree Supervisor, Group 4
Incumbent | Elected from Baytree Community Development District
Candidate |
Status |
Jerome S. Darby |
Announced 6/19/2018
Qualified 6/19/2018
Unopposed |
Baytree Supervisor, Group 5
Incumbent | Elected from Baytree Community Development District
Candidate |
Status |
Carolyn E. Witcher |
Announced 6/7/2018
Qualified 6/18/2018
Unopposed |
Heritage Isle Supervisor, Group 1
Incumbent | Elected from Heritage Isle Community Development District
Candidate |
Status |
E.J. “Jay” Williams, Jr
(321) 610-8541
Jay4heritageisle@gmail.com |
Announced 6/18/2018
Qualified 6/18/2018
Unopposed |
Heritage Isle Supervisor, Group 2
Incumbent | Elected from Heritage Isle Community Development District
Candidate |
Status |
Jon M. Smallegan
(321) 426-7260
jsmallegan@hotmail.com |
Announced 6/18/2018
Qualified 6/18/2018
Will Appear in General Election |
Roger Teurfs
(516) 967-6664
rteurfs@hotmail.com |
Announced 6/21/2018
Qualified 6/21/2018
Will Appear in General Election |
Heritage Isle Supervisor, Group 3
Incumbent | Elected from Heritage Isle Community Development District
Holiday Park Trustee, Group 4
Incumbent | Elected from Holiday Park Recreation District
Candidate |
Status |
Helen Wilma Ferguson |
Announced 6/18/2018
Qualified 6/18/2018
Unopposed |
Holiday Park Trustee, Group 6
Incumbent | Elected from Holiday Park Recreation District
Candidate |
Status |
Robert L. Shortlidge |
Announced 6/18/2018
Qualified 6/18/2018
Unopposed |
Holiday Park Trustee, Group 8
Incumbent | Elected from Holiday Park Recreation District
Candidate |
Status |
Keith Rittscher |
Announced 6/20/2018
Qualified 6/20/2018
Unopposed |
Montecito Community Development District, Seat 4
Incumbent | Elected from Montecito Community Development District
Candidate |
Status |
Tanja Glynn |
Announced 6/19/2018
Qualified 6/19/2018
Unopposed |
Montecito Community Development District, Seat 5
Incumbent | Elected from Montecito Community Development District
Candidate |
Status |
Roger L. Weinreb |
Announced 6/18/2018
Qualified 6/18/2018
Unopposed |
North Merritt Island Dependent Special District, Group 1
Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
Candidate |
Status |
Mary E. Hillberg
(321) 453-0220 |
Announced 6/18/2018
Qualified 6/18/2018
Unopposed |
North Merritt Island Dependent Special District, Group 3
Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
Candidate |
Status |
Theodore W. Balke |
Announced 5/31/2018
Qualified 6/18/2018
Unopposed |
North Merritt Island Dependent Special District, Group 4
Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
Candidate |
Status |
James R. Carbonneau |
Announced 6/20/2018
Qualified 6/20/2018
Unopposed |
North Merritt Island Dependent Special District, Group 5
Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
Candidate |
Status |
Catherine Testa |
Announced 6/19/2018
Qualified 6/19/2018
Unopposed |
North Merritt Island Dependent Special District, Group 7
Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
Candidate |
Status |
William Ratterman
(321) 452-9989
near2nasa32953@gmail.com |
Announced 6/18/2018
Qualified 6/18/2018
Unopposed |
Viera East Supervisor, Group 1
Incumbent | Elected from Viera East Community Development District
Viera East Supervisor, Group 2
Incumbent | Elected from Viera East Community Development District